لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۹

گزیده روزنامه های دوشنبه ۲۵ آذر در ايران


بين دموكراسی و كيفيت دولت ارتباط وجود دارد

روزنامه آفتاب یزد به انتشار گزارشی از همایش «نفت، توسعه و دموکراسی» دست زده و از قول محمد ستاری‌‌فر رئيس سابق سازمان مديريت و برنامه ريزی كشور نوشته «بايد ۱۰۸ ميليارد دلار در حساب ذخيره، پول وجود داشت كه ندارد.»

به نوشته آفتاب یزد، ستاری فر دولت نهم را يكی از «وابسته‌‌ترين» دولت‌‌ها به درآمدهای نفتي توصیف کرد و گفت «دولتی كه دنبال توسعه آزادی ‌‌های فردی باشد، دولتی است كه محتاج به مردم و به درآمد آنهاست بنابراین این دولت، درآمد خود را از كـار مـردم جـسـتـجـو مـی‌‌كـند.» وی در ادامه گفت «بنابراين همواره بين دموكراسی و كيفيت دولت ارتباط وجود دارد.»

به گفته این استاد دانشگاه، «دولتی كه نيازمند حاكميت است به دنبال نياز خود و به دنبال درآمد ماليات است،» اما «اين كاركرد در كشور ما بالعكس بوده، يعنی دولت محتاج به مردم نبوده است.»

آفتاب یزد در ادامه از قول ستاری فر می نویسد که تجربه بيش از ۶۰ سال توسعه در كشور نشان می‌‌دهد دولتی که از درآمد بادآورده نفت برخوردار بوده، نتوانسته برای فضای دموكراسی بسترسازی كند.

معاون رئيس دولت هچنین گفت دولتی كه در اقتصاد «مداخله» می‌‌كند از وظايف خود غفلت كرده و فضای كسب و كار را «محدود» می‌كند در نتيجه مردم و بخش خصوصی «محتاج» دولت می‌‌شوند.

حادثه ای دیگر برای هواپیمایی ایران

کیهان از سانحه ای خبر می دهد که روز یکشنبه برای یک فروند هواپیمای مسافربری ایران ایر، هما رخ داد. به گزارش این روزنامه، یک فروند هواپیمای «فوکر ۱۰۰» شرکت هواپیمایی ایران ایر که از لاوان عازم تهران بود، ساعت ۲ و ۴۵ دقیقه هنگام فرود در فرودگاه مهرآباد دچار سانحه شد.

کیهان از قول مسافران این پرواز می نویسد هواپیمای فوکر، هنگام فرود با ضربه سنگین بر روی باند نشست که به دنبال آن دود داخل هواپیما را فراگرفت.

پس از این حادثه، خلبان با اعلام «وضعیت اضطراری» خواستار باز شدن درهای اضطراری هواپیما و خروج مسافران شد. خودرورهای آتش نشانی و آمبولانس نیز در فرودگاه در حالت آماده باش بودند. در این سانحه به هیچیک از مسافران آسیبی وارد نشد.

شرایط دانشگاه ها نگران کننده است

روزنامه کارگزاران به انتشار بخشی از سخنان محمدرضا عارف، معاون اول سید محمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین ایران پرداخته که از نبود ظرفیت تحمل «انتقادات دانشجویان» در خارج از دانشگاه صحبت کرده است.

به نوشته این روزنامه، محمدرضا عارف، در جمع دانشجویان دانشگاه علوم طبیعی و كشاورزی گرگان گفته برخی از جریانات خارج از دانشگاه که ظرفیت تحمل انتقادات دانشجویان را ندارند، سعی می‌‏کنند تا با فشار بر دانشگاه و دانشجو هرگونه نقد را با انگ مخالفت با «نظام» و «اسلام» محکوم کنند.

این سیاستمدار طیف اصلاح طلبان همچنین گفت فعالیت آزادانه دانشجویان، یک «اختیار» یا «لطف» از سوی دولتمردان نیست به دانشجویان داده شده باشد، بلکه این وظیفه دانشجویان است.

محمدرضا عارف که عضو «شورای عالی انقلاب فرهنگی» نیز ميباشد از وجود شرایط حاكم بر دانشگاه‌ها ابراز نگرانی کرده و گفت «از اولویت‌های نظام، باید تغییر این شرایط باشد.»

وی در مورد سیاست خارجی دولت نهم نیز گفت «عملکرد دولت به گونه‌‏ای بوده است که در حال حاضر یک اجماع نسبی در دنیا علیه ما شکل گرفته است.»

برنج وارداتی به صرفه تر است

روزنامه جمهوری اسلامی در مطلبی به نقل از بانک جهانی اعلام کرد اجرای طرح خودکفایی «برنج» در ایران، سالانه ۳۰۰ میلیون دلار به کشور زیان می زند.

به نوشته این روزنامه، بانک مرکزی در گزارش خود می نویسد متوسط مصرف برنج در ايران ۹۲ میليون تن در سال است که از این مقدار، ۶۱ میلیون تن آن در داخل تولید می شود و بقیه وارداتی است. بانک جهانی می گوید برای تولید ۳۱ میلیون تن برنج در ایران باید ۹۰۰ میلیون دلار هزینه شود اما واردات آن ۶۰۰ میلیون دلار هزینه دارد.

XS
SM
MD
LG