لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۱

گزارش: تظاهر کنندگان در یونان می گویند از عبور و مرور در برخی خیابان های پایتخت جلوگیری می کنند


تظاهر کنندگان در یونان می گویند قصد دارند از عبور و مرور در برخی خیابان های پایتخت جلوگیری کنند. تظاهر کنندگان این تصمیم خود را با پخش اعلامیه هایی در اطراف ساختمان پارلمان آن کشور اعلام کردند. تصمیم به بستن چندین گذرگاه در شهر آتن در ادامه اعتراض به کشته شدن یک جوان یونانی در جریان تظاهرات هفته گذشته در آن کشور صورت می گیرد.

۸ روز پیش به دنبال کشته شدن یک پسر ۱۵ ساله به نام الکساندر گریگوروپولیس توسط نیروهای انتظامی در پایتخت یونان، آتن به صحنه یکی از شدید ترین تظاهرات خیابانی در سالهای اخیر تبدیل شد.

این تظاهرات که شانزدهم آذر ماه شروع شد به سرعت به چند شهر آن کشور سرایت کرد. در ناآرامی ها حداقل ۷۰ نفر زخمی شده اند و خسارت مالی قابل توجهی به بار آمده است.

به دنبال یک هفته آشوب های خیابانی در اولین ساعات امروز دوشنبه پایتخت یونان ساعات آرامی را گذراند، اما بنا بر آخرین اخبار مقارن ظهر به وقت آتن بار دیگر حدود ۵۰ تظاهر کننده در برابر ساختمان پارلمان یونان دست به اعتراض زدند. برخی از جوانان یونانی که نیروی محرکه تظاهرات اخیر هستند تهدید کرده اند تا پاسخی مناسب به نگرانی های آنها داده نشود دست از تظاهرات ضد دولتی بر نخواهند داشت.

یکی از این جوانان که خود را آنارشیست یا هرج و مرج طلب می خواند و از ترس بازداشت توسط نیروهای انتظامی صورت خود را در برابر دوربین پوشانده است با ارائه طرحی بلند پروازانه گفت: «استعمار حاصل از سرمایه داری لجام گسیخته جوانان یونانی را به شورش واداشته است، دیگر کسی به آینده فکر نمی کند و زمان تخریب ساختار های قدیمی و نوسازی و تغییر دنیا فرا رسیده است.»

در یک نظر سنجی ۶۰ درصد از یونانی ها تظاهرات اخیر را نه یک شورش و عکس العمل به زیاده روی پلیس در به کار گیری زور، بلکه یک طغیان اجتماعی در واکنش به کمبود ها در مدیریت کلان اقتصادی اجتماعی در یونان دانسته اند.

یونان کشوری با ۱۱ میلیون نفر جمعیت و درآمد سرانه ای معادل ۲۹ هزار دلار در سال، مانند سایر کشورهای دنیا، از تلاطم در اقتصاد بین المللی متضرر شده است. علاوه بر آن، یک افتضاح مالی تازه در یونان دستمایه دیگری برای تظاهر کنندگان در آن کشور بود و دولت ۴ ساله کاستاس آلکساندرو کارامانلیس، نخست وزیر ۵۳ ساله آن کشور، را به موضع دفاعی کشانده است.

افتضاح مالی اخیر در یونان ناشی از دست به دست شدن مشکوک زمین های اطراف دریاچه ای خوش منظره به نام ویستونیدا به ارزش صد ها میلیون دلار است. این معاملات سئوال برانگیز توسط یکی از وابستگان کلیسای قدرتمند ارتودوکس در یونان انجام شده است.

XS
SM
MD
LG