لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۲

مخالفان انتخابات قوه مقننه در کشمیر تحت کنترل هند دست به تظاهرات زدند


در حالی که روز شنبه پنجمین مرحله انتخابات قوه مقننه در کشمیر تحت کنترل هند انجام می شد مخالفان این انتخابات در خیابان ها دست به تظاهرات زدند. به گفته پلیس کشمیر در برخورد تظاهر کنندگان و نیروهای امنیتی کشمیر یکی از تظاهر کنندگان کشته و دو نفر دیگر مجروح شدند.

در حالی که ديروز، شنبه، رای دهندگان در کشمیر تحت کنترل هند به پای صندوق های رای می رفتند تا نمایندگان مجلس را انتخاب کنند مخالفان انتخابات در بخش پولوانا به خیابان ها ریختند و با دادن شعارهای ضد انتخابات به سوی پلیس سنگ پرتاب کردند. به گفته پلیس کشمیر در دهکده کویل در ۲۵ کیلومتری جنوب سریناگار، هنگام متفرق کردن تظاهر کنندگان و کنترل تظاهرات از سوی نیروهای امنیتی یک جوان بیست ساله جان خود را از دست داد و دو نفر نیز مجروح شدند.

انتخابات قوه مقننه کشمیر هند که در ۷ مرحله انجام می شود ۲۷ آبان آغاز شد و روز ۴ دی به پایان خواهد رسید.

۴ مرحله اول انتخابات کشمیر تقریبا به آرامی انجام شد و ۶۰ درصد از رای دهندگان در آن شرکت جستند. شنبه اولین روزی بود که انتخابات با برخورد و خشونت همراه بود.

در حالی که کشمیر بین دو رقیب دیرینه، پاکستان و هند تقسیم شده است و هر دو کشور ادعا می کنند کشمیر به آنان تعلق دارد، اکثریت ساکنان کشمیر تحت کنترل هند طرفدار استقلال و یا ادغام کشمیر با پاکستان هستند و تمایلات ضد هند در آن منطقه بسیار قوی است.

ستیزه گران جدایی طلب از سال ۱۹۸۹ برای پایان دادن به حکمفرمایی هند در کشمیر مبارزه می کنند. در برخوردهای جدایی طلبان کشمیر هند با نیروهای دولتی، تا کنون ۶۸ هزار نفر که بیشتر غیر نظامی بودند کشته شده اند.

رهبران جدایی طلبان مسلمان کشمیر، این انتخابات را تحریم کرده اند و می گویند کنترل هند بر کشمیر نا آرام را در هم خواهند شکست.

XS
SM
MD
LG