لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۵

گزارش: نخست وزیر بریتانیا با آصف علی زرداری ملاقات و گفتگو کرد


گوردون براون نخست وزیر بریتانیا امروز، يکشنبه، برای دیدار رسمی از پاکستان وارد اسلام آباد شد و با آصف علی زرداری ريیس جمهوری آن کشور ملاقات و گفتگو کرد. نخست وزیر بریتانیا در سفر اخیر به شبه قاره هند، قبلا از دهلی نو نیز بازید و با مان هومان سینگ همتای هندی خود ملاقات و مذاکره کرده بود.

هدف رسمی از سفر گوردون براون نخست وزیر بریتانیا به هندوستان و پاکستان تسلیت به مردم و دولت هند بابت تهاجم تروریستی اخیر به بمبئی و ترغیب اسلام آباد به مبارزه بی امان با تروریسم اعلام شده است.

حمله ای ۶۰ ساعته به دو هتل بزرگ تاج محل و او برای و یکی از دفاتر سازمان های یهودی در شهر بندری بمبئی که جسورانه ترین حمله از این نوع به اهداف غیر نظامی در هندوستان تلقی می شود و در نهایت یکصد و هفتاد و یک کشته بر جای گذاشت.

آصف علی زرداری ريیس جمهوری پاکستان بعد از ملاقات خصوصی با گوردون براون گفت در هنگام شروع وقایع تروریستی بمبئی در ششم آذرماه، وزیر امور خارجه کشورش برای عقد موافقتنامه ای در خصوص مبارزه با افراط گرايی در دهلی نو بود و حوادث خونبار بمبئی را فرصتی برای نمایش همکاری با هندوستان دانست.

گوردون براون نیز پاکستان را یکی از قربانیان تروریسم خواند و از پیشنهاد لندن به اسلام آباد در خصوص عقد قراردادی برای مبارزه با افراطیون نام برد.

تنها یکی از تروریست های مهاجم به بمبئی زنده دستگیر شده است و بنا به اطلاعات به دست آمده از او، دهلی نو گروه تروریستی لشکر طیبه مستقر در خاک پاکستان را مسبب آن معرفی کرده و نخست وزیر نیز گفت سر منشا سه چهارم جدی ترین حوادث تروریستی تحت بررسی مقام های بریتانیايی در سال های اخیر، افراطیونِ در ارتباط با القاعده در پاکستان بوده است.

چند ساعت قبل از ورود به اسلام آباد، گوردون براون در ملاقات با مان هومان سینگ همتای هندی خود در دهلی نو از ادعای آن کشور در خصوص متهم کردن لشکر طیبه به طرح ریزی و اجرای وقایع بمبئی حمایت کرد. نهادی از افراطیون مذهبی که ۱۷ سال قبل در ولایت کنار افغانستان و در نزدیکی پیشاور پاکستان بنیانگذاری شد. هدف سازمانی آن استقلال جامو و کشمیر اعلام شده و یک پاکستانی به نام حافظ محمد سعید رهبری آن را به عهده دارد.

XS
SM
MD
LG