لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۵

رابرت گیتس: ماموریت ما در عراق رو به اتمام است


رابرت گیتس، وزیر دفاع ایالات متحده که، در سفری از پیش اعلام نشده در عراق به سر می برد پیش بینی می کند که، نیروهای آمریکایی از شهرها و نواحی پر جمعیت عراق تا، تاریخ تعیین شده در موافقتنامه امنیتی خارج شوند. آقای گیتس که روز گذشته وارد عراق شد در یک سخنرانی خطاب به نیروهای آمریکایی مستقر در پایگاه نظامی بلد گفت: ماموریت آنان رو به اتمام است.

پایان دادن به حضور نیروهای آمریکایی در شهرهای عراق تا ماه ژوئن سال آینده یکی از بندهای مهم موافقتنامه امنیتی امضا شده میان دو کشور است اما اظهار نظر اخیر ژنرال اودیرنو، فرمانده نیروهای آمریکایی مستقر در عراق مبنی بر حضور بخشی از نیروهای آمریکایی در شهرها پس از تاریخ تعیین شده، بحث های تازه ای را دامن زده است. البته حضور سربازان آمریکایی در شهرها جنبه عملیاتی نداشته و از آنان برای دادن آگاهی و آموزش به نیروهای عراقی به منظور حفظ آرامش در شهرهای عراق، استفاده خواهد شد.

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا دیروز در میان جمعی از سربازان آمریکایی در پایگاه نظامی بلد در شمال بغداد گفت «با گذشت زمان و با کاستن از تعداد سربازان در عراق آنان حضور کم رنگتری داشته و با واگذاری امور امنیتی تمامی هجده استان عراق به نیروهای امنیتی آن کشور، آنان هر روزه مسئولیت بیشتری را بر دوش خواهند گرفت.»

بسیاری از تحلیلگران، نیاز به اعزام نیروهای نظامی بیشتر به افغانستان را برای مبارزه علیه تروریسم و پس مانده های نیروهای طالبان، دلیل تعجیل آمریکا برای خروج نیروهای این کشور از عراق می دانند، اما آقای گیتس روز گذشته در بغداد گفت، در چنین زمان انتقالی بحرانی که در آن به سر می بریم، جای هیچگونه شکی نباید باشد که ماموریت تمامی نیروهای آمریکایی مستقر در عراق با اهمیت خدشه ناپذیری، ادامه خواهد یافت.

ایده کاهش نیروهای آمریکایی در عراق در شانزده ماه گذشته از جانب رییس جمهوری منتخب، آقای اوباما دنبال شده اما آقای اوباما نیز گفته است که نظر فرماندهان آمریکایی در عراق را در این تصمیم گیری منظور خواهد کرد. پیمان امنیتی میان آمریکا و عراق که ماه گذشته به تصویب پارلمان عراق رسید، نیروهای آمریکایی را ملزم می کند که تا تاریخ سی ام ژوئن سال آینده، از شهرهای عراق خارج و در پایگاههای نظامی مستقر شوند. در این موافقتنامه که از حدود دو هفته دیگر به مورد اجرا در می آید، تصریح شده است که نیروهای آمریکایی باید بطور کامل تا پایان سال ۲۰۱۱ عراق را ترک کنند.

وزیر دفاع آمریکا حضور گسترده نیروهای آمریکایی در افغانستان را همانند عراق محتمل نمی داند اما اعزام چهار تیپ رزمی از سربازان آمریکایی به افغانستان را در ظرف یکسال آینده تایید کرده و می گوید، اتحاد جماهیر شوروی با یک صد و بیست هزار سرباز در افغانستان شکست خورد، زیرا از حمایت مردم افغانستان برخوردار نبود.

ژنرال دیوید مک کرنان، فرمانده نیروهای آمریکا و پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو در افغانستان، برای ادامه مبارزه با تروریسم، تقاضای اعزام دست کم بیست هزار سرباز به آن منطقه کرده است. آمریکا در حال حاضر حدود سی و یک هزار سرباز در افغانستان دارد و پس از اعزام نیروهای جدید به افغانستان در ماههای آینده، شمار سربازان آمریکایی در افغانستان از مرز پنجاه هزار نفر تجاوز خواهد کرد. سفر رابرت گیتس به افغانستان و دیگر کشورهای منطقه در هفته جاری در آغاز به منظور خداحافظی وی ترتیب داده شده بود اما با انتصاب مجدد او به سمت وزارت دفاع آمریکا از سوی آقای اوباما، این دیدارها رنگ دیگری به خود گرفت.

XS
SM
MD
LG