لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۷

بوش در سفری از پيش اعلام نشده به عراق رفت


پرزيدنت بوش به عراق سفر کرده است تا ديداری نهائی از سربازان آمريکائی در عراق بعمل آورد، و پيش از آنکه دوران رياست جمهوری اش را در ماه آينده به پايان ببرد با رهبران عراقی ملاقات کند.

رئيس جمهوری آمريکا ظهر امروز، يکشنبه، به وقت محلی با تدابير شديد امنيتی برای مذاکراتی با همتای عراقی اش، جلال طالبانی، و نوری المالکی نخست وزير عراق وارد بغداد شد.
يک سخنگوی کاخ سفيد گفت پرزيدنت بوش ميخواهد در اين سفر ضمن ملاقات با رهبران عراق از سربازان آمريکائی در عراق قئردانی کند و بر قرارداد جديد امنيتی آمريکا و عراق تاکيد بگذارد.

اين چهارمين سفر او به عراق از سال ۲۰۰۳ است که وی سربازان آمريکائی و ائتلاف را به عراق فرستاد.


در جريان پرواز به بغداد، استيفن هادلی مشاور کاخ سفيد در امور امنيت ملی در گفتگوئی با خبرنگاران قرارداد امنيتی را برای جهان عرب موردی استثنائی دانست، و يادآوری کرد که قرارداد پس از رسيدگی علنی در پارلمان عراق به تائيد اين پارلمان منتخب مردم رسيد.

رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا نيز که از عراق ديدن ميکند به سربازان آمريکائی در شمال بغداد گفت ماموريتشان در مراحل پايانی است. وی گفت سربازان آمريکائی از شهرها و مناطق پرجمعيت عراق تا پايان ماه ژوئن، در چارچوب قرارداد جديد امنيتی آمريکا و عراق، خارج ميشوند.

گيتس گفت در پايان ماه ژوئن نيروهای آمريکائی کنترل تمامی هجده استان عراق را به عراق واگذار ميکنند. وی گفت نيروهای عراقی به تدريج مسئوليت های امنيتی بيشتری را بر عهده ميگيرند.

فرمانده ارشد نيروهای آمريکائی در عراق روز شنبه گفته بود بعضی از نيروهای آمريکائی پس از ضرب الاجل ماه ژوئن در شهرهای عراق باقی خواهند ماند. ژنرال ری اوديرنو گفت ماندن اين سربازان برای مشاوره و تعليم نيروهای امنيتی عراق بمنظور حفظ آرامش در شهرهای عراق است.

بموجب قرارداد امنيتی آمريکا و عراق، که ماه گذشته در پارلمان عراق تائيد شد، تمامی نيروهای آمريکائی تا پايان سال ۲۰۱۱ از عراق خارج ميشوند. اين قرارداد همچنين امور نظارتی بر صد و پنجاه هزار سرباز آمريکائی در عراق را، تا وقتی که برنامه خروج آنها به انجام برسد، به عراق واگذار ميکند.

گيتس از بحرين به عراق سفر کرد. وی در بحرين ايران را به تلاش برای بی ثبات کردن عراق و تمامی منطقه متهم کرد. وزير دفاع آمريکا از کشورهای حوزه خليج فارس خواست از دولت مورد حمايت آمريکا در بغداد، به عنوان بهترين راه برای مقابله با نفوذ ايران پشتيبانی کنند.

XS
SM
MD
LG