لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۱

متحدان افغانستان قول همکاری دادند


مقاماتی ارشد از افغانستان، کشورهای همسايه، و چند قدرت جهانی موافقت کرده اند برای اطمينان از امنيت در جنوب آسيا با يکديگر از نزديک همکاری کنند.

نمايندگان اين کشورها امروز، يکشنبه، در حومه پاريس برای مذاکره در باره همکاريهای منطقه ای و امنيت افغانستان جلسه ای در پشت درهای بسته تشکيل دادند.

برنارد کوشنر وزير امورخارجه فرانسه و همتای افغان اش، رنگين دادفر سپنتا، با نمايندگان چندين کشور آسيای مرکزی و شرق آسيا ملاقات کردند. مقامات ارشد اروپايی، از جمله خاويه سولانا مسئول امور خارجی اتحاديه اروپا نيز در مذاکرات شرکت داشتند.

ديپلمات ها می گويند هدف اين کنفرانس يک روزه يافتن راههايی برای استقرار صلح در افغانستان و توصيه به کشورهای همسايه اش، از جمله ايران، برای ایفای نقشی مثبت تر بود.

اما مقامات فرانسوی گفتند منوچهر متکی وزير امورخارجه ايران برنامه حضور در جلسه کنفرانس را به فاصله يک روز پس از لغو برنامه ملاقاتی که با همتای فرانسوی اش داشت، لغو کرد.

لغو ملاقات وزيران امورخارجه دو کشور دو روز پس از احضار سفير فرانسه در تهران به وزارت امورخارجه ايران برای اعتراض به اظهارات نيکلا سارکوزی رييس جمهوری فرانسه انجام گرفت، که از محمود احمدی نژاد رييس جمهوری ايران انتقاد کرده بود.

رييس جمهوری فرانسه روز دوشنبه گفته بود حاضر نيست سر يک ميز با آقای احمدی نژاد بنشيند زيرا وی خواستار نابودی اسراييل شده است.

آقای سارکوزی همچنين ابراز تاسف کرد که ايران اين بدشانسی را پيدا کرده است که رهبرانی نظير احمدی نژاد نمايندگانش هستند. نژاد نمايندگانش هستند.

XS
SM
MD
LG