لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۴

جورج بوش می گوید آمریکا متعهد به شکست دادن طالبان می ماند


جورج بوش، رییس جمهوری ایالات متحده، می گوید کشورش متعهد به شکست دادن طالبان باقی می ماند، اما هشدار داد که ایجاد ثبات در افغانستان نیازمند زمان است.

بوش این اظهارات را روز دوشنبه در دیدار از پیش اعلام نشده از افغانستان عنوان کرد. رییس جمهوری آمریکا پیش از گفتگو با حامد کرزای، رییس جمهوری افغانستان، در یک پایگاه نظامی برای سربازان ایالات متحده سخنرانی کرد.

بوش در کابل به حامد کرزای گفت او می تواند روی دولت تازه آمریکا برای ادامه مبارزه با شورشیان طالبان حساب کند. باراک اوباما، رییس جمهور منتخب ایالات متحده، تعهد داده است که پس از ورود به کاخ سفید در ماه ژانویه بر شمار سربازن آمریکا در افغانستان بیافزاید.

کرزای گفت حمایت عمومی از سربازان بین المللی قدرتمندانه باقی می ماند. او گفت اجازه نخواهد داد تا پیش از آن که افغانستان قدرت دفاع از خود را بیابد، نیروهای جامعه بین المللی کشورش را ترک کنند. دیدار جورج بوش از افغانستان متعاقب دیدار از پیش اعلام نشده وی از عراق صورت می گیرد.

رييس جمهوری آمريکا روز يکشنبه با تدابير شديد امنيتی وارد بغداد شد و با همتای عراقی اش، جلال طالبانی ملاقات کرد.

پرزيدنت بوش پس از اين ملاقات در گفتگويی با خبرنگاران جنگ عراق را جنگی دشوار ولی ضروری برای امنيت آمريکا، اميد عراقی ها و صلح جهان توصيف کرد.

پرزيدنت بوش با نوری المالکی در مراسم امضای قرارداد جديد امنيتی آمريکا و عراق ملاقات کرد و به همراه نخست وزير عراق در کنفرانس مطبوعاتی مشرکی شرکت داشت.

طی کنفرانس مطبوعاتی يک خبرنگار تلويزيونی عراق آقای بوش را «سگ» خطاب کرد و کفشی به طرف پرزيدنت بوش پرتاب نمود. کفش به آقای بوش اصابت نکرد و مامورين امنيتی خبرنگار را بيرون بردند و خبرنگاران ديگر نيز عذرخواهی کردند. آقای بوش ديرتر درباره حادثه به شوخی سخن گفته و اظهار داشت که تهديدی احساس نکرده است.

آقای بوش در بغداد به همراه نوری المالکی قرارداد جديد امنيتی آمريکا و عراق را امضا کرد.

رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا روز شنبه در عراق گفت اين قرارداد از نيروهای عراقی می خواهد که به تدريج مسئوليت های امنيتی بيشتری را به عهده بگيرند، و خواستار آن است که سربازان آمريکايی تا پايان ماه ژوئن از شهرها و مناطق پرجمعيت عراق خارج شوند.

اما فرمانده ارشد نيروهای آمريکايی در عراق روز شنبه گفت بعضی از نيروهای آمريکايی پس از ضرب الاجل ماه ژوئن در شهرهای عراق باقی خواهند ماند. ژنرال ری اوديرنو گفت اين سربازان برای مشاوره و تعليم نيروهای امنيتی عراق، با هدف حفظ آرامش در شهرهای عراق، باقی خواهند ماند.

به موجب قرارداد امنيتی آمريکا و عراق، که ماه گذشته در پارلمان عراق تاييد شد، تمامی نيروهای آمريکايی تا پايان سال ۲۰۱۱ از عراق خارج می شوند.

در چارچوب اين قرارداد آمريکا بايد تمامی عمليات آتی را با هماهنگی با نيروهای امنيتی عراق انجام دهد. نيروهای آمريکايی همچنين هدف گرفتن القاعده و و ديگر گروههای افراطی را بايد با مراعات قانون اساسی و ديگر قوانين عراق انجام دهند.

در جريان پرواز به بغداد، استيفن هادلی مشاور کاخ سفيد در امور امنيت ملی در گفتگويی با خبرنگاران قرارداد امنيتی را برای جهان عرب موردی استثنايی دانست، و يادآوری کرد که اين قرارداد پس از رسيدگی های علنی در پارلمان عراق به تاييد اين پارلمان منتخب مردم رسيد.

XS
SM
MD
LG