لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۰

شورای امنیت سازمان ملل متحد خاورمیانه را به صلح جمعی فرا می خواند


شورای امنیت سازمان ملل متحد پیش نویس قطعنامه ای را تنظیم کرده است که منطقه خاورمیانه را به صلح جمعی فرامی خواند.

تصمیم گیری در مورد پیش نویس قطعنامه «صلح جمعی در خاورمیانه» که توسط ایالات متحده آمریکا تدوین شده و نماینده روسیه قویا از آن حمایت کرده است در جلسه اضطراری شورای امنیت و پشت درهای بسته انجام گرفت. به نظر می رسد این قطعنامه به اتفاق آرا به تصویب اعضای شورا برسد.

زلمی خلیل زاد و ویتالی چورکین، سفیران آمریکا و روسیه در سازمان ملل متحد در یک کنفرانس خبری اعلام کردند بحث بر سر «پیش نویس طرح صلح جمعی خاورمیانه» در شورای امنیت ادامه دارد. زلمی خلیل زاد در پایان جلسه اضطراریِ روز شنبه شورای امنیت که پشت درهای بسته انجام گرفت، به خبرنگاران گفت مذاکرات روز دوشنبه دنبال خواهد شد و انتظار می رود رای گیری بر سر آن روز سه شنبه انجام گیرد.

پیش نویس قطعنامه، به گفته آقای خلیل زاد اساسا در بر گیرنده مندرجات کنفرانس صلح آناپولیس است و سفیر روسیه در سازمان ملل که قاطعانه از پیش نویس قطعنامه حمایت کرده است، آن را زمینه مساعدی می داند برای یکپارچه کردن تمامی تلاش هایی که در چند ماه اخیر برای اطمینان از ادامه مذاکرات صلح خاورمیانه تا رسیدن به نتیجه نهایی صورت گرفته است.

به گفته آقای چورکین یکی از عناصر عمده قطعنامه، اشاره به برگزاری کنفرانس بین المللی مسکو در سال ۲۰۰۹ است که اعضای گروه کوارتت برای صلح خاورمیانه و تمامی کشور های منطقه به آن چشم امید دارند.

ژان موریس ریپر، سفیر فرانسه در سازمان ملل متحد، که کشورش ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد، خرسندی فرانسه را از تعهد آمریکا وحمایت روسیه از تصویب قطعنامه صلح جمعی در خاورمیانه ابراز کرد و گفت کشورهای اروپایی مدتهاست تلاش می کنند که از طریق شورای امنیت به روند صلح در منطقه کمک کنند.

این نخستین بار در پنج سال اخیر است که شورای امنیت برای تصویب قطعنامه ای در مورد صلح فراگیر میان همه کشورهای خاورمیانه آمادگی نشان می دهد.

XS
SM
MD
LG