لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۱

بريتانيا به پاکستان قول کمک های ضد تروريستی داد


گوردون براون نخست وزير بريتانيا قول داده است همکاری با پاکستان در مقابله با تروريسم را افزايش دهد و به تحقيقات راجع به حملات تروريستی ماه گذشته در مومبائی، بمبئی سابق، کمک کند.

آقای براون، امروز، يکشنبه، در يک کنفرانس خبری در اسلام آباد پاکستان گفت بريتانيا با دولت پاکستان در گسترده ترين برنامه ضد تروری که بريتانيا تاکنون امضاء کرده است همکاری ميکند. وی برای کمک به پاکستان در مبارزه با ترور قول فراهم ساختن منابع بيشتری را داد، که تکنولوژی جديد کشف بمب، و بودجه ای نه ميليون دلاری برای تقويت نهادهای دمکراتيک در پاکستان، بخشی از آنهاست.

آقای براون اين قول را پس از ملاقاتی که با آصف علی زرداری رئيس جمهوری پاکستان داشت ارائه داد. نخست وزير بريتانيا گفت وی در جريان ديداری که امروز اندکی پيشتر از دهلی نو بعمل آورد، در باره کمک هائی مشابه به هند با منموهان سينگ نخست وزير هند نيز گفتگو کرده است.

تشنج ميان پاکستان و هند در پی حملات تروريستی در مومبائی شدت گرفته است. اما اقای سينگ امروز گفت وی خواستار عادی شدن مناسبات با پاکستان است، مشروط برآنکه پاکستان نگذارد از قلمروش برای عمليات تروريستی عليه هند استفاده شود.

آقای سينگ اين نظر را در جريان يک ميتينگ انتخاباتی در کشمير هند ارائه داد.

در پاکستان آقای زرداری مجددا قول داد برای کمک به پيدا کردن مسئولين حملات در مومبائی، که به کشته شدن صد و هفتاد و يک نفر منجر شد، وارد عمل شود. وی گفت اما هند هنوز هيج مدرکی را از نتيجه تحقيقاتش در باره اين حملات به پاکستان ارائه نداده است.

آقای براون گفت از رهبران هند و پاکستان درخواست کرده است به مقامات بريتانيائی اجازه دهند در تحقيقات و بازجوئی از مظنونين، از جمله تنها مرد مسلحی که زنده مانده است، مشارکت کنند. وی همچنين گفت از ادعای هند که ميگويد تشکيلات ستيزه گر لشکر طيبه مستقر در پاکستان مسئول حملات است جانبداری ميکند.

در همين حال امروز نيروی هوائی هند اظهارات مقامات پاکستانی را که گفته بودند جت های جنگنده هند حريم هوائی پاکستان را تصادفا نقض کرده اند تکذيب کرد. يک سخنگوی نيروی هوائی پاکستان گفت يک مورد نقض روز شنبه برفراز منطقه کشمير تحت کنترل پاکستان و مورد ديگر بر فراز شهر لاهور در شرق پاکستان رخ داد. آقای زرداری امروز سعی کرد واقعه را کوچک جلوه بدهد و آن را فقط انحرافی فنی خواند.

لشکر طيبه در هر دو نقطه مناسباتی قوی دارد.

اسلام آباد هرگونه مداخله ای را در حملات سه روزه مومبائی، که از روز بيست و ششم نوامبر شروع شد، تکذيب کرده است.

XS
SM
MD
LG