لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۲

سران سه کشور ژاپن، چین و کره جنوبی در توکیو به گفتگو نشستند


سران سه کشور ژاپن، چین و کره جنوبی امروز، شنبه، در توکیو به گفتگو نشستند. هدف از این نشست یک روزه سه رهبر که برای اولین بار صورت گرفت گفتگو درباره مبادلات ارزی، مسايل قلمرو سه کشور و بحران مالی جهانی بود.

گر چه انتظار می رود بحران مالی جهانی، نشست یک روزه رهبران ژاپن، چین و کره جنوبی در توکیو را تحت الشعاع قرار دهد ولی تلاش برای پایان دادن به برنامه تسلیحات اتمی کره شمالی، تغییر آب و هوا، و همکاری در پاسخگویی به مصیبت های طبیعی چون زلزله و توفان از سایر مسايل مورد گفتگوی سران سه کشور شمال شرق آسیا است.

تارو آسو نخست وزیر ژاپن ابتدا با ون جیا بائو همتای چینی خود به گفتگو نشست و پس از ملحق شدن لی میونگ باک رییس جمهوری کره جنوبی، سه رهبر به مذاکره پرداختند.

نخست وزیر چین، این گردهمایی را بسیار مهم خواند و افزود در بحران مالی فعلی جهان همکاری سه کشور برای رفع مشکلات مالی ضروری است.

تارو آسو نخست وزیر ژاپن نیز اظهار داشت همکاری سه کشور و نظرات آنان در مورد مسايل بین المللی و منطقه ای در این نشست مطرح می شود.

با وجود این که رهبران ژا پن، چین و کره جنوبی در حاشیه نشست های بسیاری با یکدیگر به گفتگو نشسته اند این اولین بار است که سران سه کشور در یک نشست مستقل شرکت جستند.

از آن جا که بحران مالی جهانی، کره جنوبی را از کاهش ارزش ارز آن کشور نگران کرده است سئول امیدوار است بتواند برای دسترسی بیشتر به ذخایر ارزی ژاپن و چین، میزان مبادلات ارزی با آن دو کشور را افزایش دهد.

ژاپن پیشنهاد کرده است نشست رهبران سه کشور هر ساله تکرار شود و با این امید که استعمار کره و تجاوز به کشورهای منطقه در نیمه اول قرن بیستم توسط ژاپن مانع از تداوم این نشست نشود.

XS
SM
MD
LG