لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۰

وزیر دفاع آمریکا: ماموریت سربازان آمریکایی در عراق رو به پایان است


رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا پیش بینی کرده است که سربازان آمریکایی تا پایان ژوئن شهرها و مناطق پر جمعیت عراق را ترک خواهند کرد.

گیتس که امروز، شنبه، از بحرین وارد عراق شد، به سربازان آمریکایی در پایگاه نظامی " بلد" در شمال بغداد گفت ماموریت آنها رو به پایان است.

گیتس اظهار داشت تا پایان ژوئن، نیروهای آمریکا تمام ۱۸ استان عراق را به کنترل موقت عراق قرار واگذار خواهند کرد. او یاد آور شد نیروهای عراقی بتدریج بیشتر مسئولیت های امنیتی را بر عهده خواهند گرفت.

با این حال، پیشتر، فرمانده نظامی ارشد آمریکا در عراق گفت نیروهای آمریکایی، ورای ضرب الاجل ماه ژوئن که برای خروج آنها از مناطق شهری تعیین شده است، باقی خواهند ماند.

ژنرال ریموند اودیرنو اظهار داشت سربازان نیروهای امنیتی محلی را با هدف حفظ صلح در شهرهای عراق، راهنمایی خواهند کرد و آموزش خواهند داد. او زمانی را برای خروج آنها مشخص نساخت.

هنوز روشن نیست که قانونگزاران عراق به برنامه او چگونه پاسخ خواهند داد. موافقتنامه امنیتی جدید آمریکا و عراق، که ماه پیش به تصویب پارلمان عراق رسید، ایجاب می کند نیروهای آمریکا تا ۳۰ ژوئن سال آینده از شهرها خارج شوند.

توافقنامه ، که روز اول ژانویه به اجرا در می آید، صراحت دارد که تمام سربازان آمریکایی باید تا سال ۲۰۱۱ عراق را ترک کنند. همچنین نظارت دقیق دولت عراق را بر حدود ۱۵۰ هزار سرباز آمریکایی در کشور بر قرار می کند.

در رویدادی دیگر، ارتش آمریکا می گوید نیروهای ائتلاف در عملیاتی علیه شبکه های القاعده در عراق، ۱۳ تروریست مظنون را در روزهای جمعه و شنبه بازداشت کردند.

XS
SM
MD
LG