لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۶

گزارش اجتماعی: مشکل گرمای سطح کره زمین


کنفرانس بین المللی گرمایش هوای زمین در حالی کار خود را به پایان رساند که بنا بر گفته مقام ارشد سازمان ملل متحد در امر تغییرات آب و هوايی، جهان در زمینه کم کردن گازهای گلخانه ای به پیشرفت هايی دست یافته است.

در این کنفرانس که در«Poznan» در لهستان تشکیل شد شکاف عمیق بین آسیب پذیری کشورهای فقیر و پر درآمد جهان در رویارويی با گرمایش دمای زمین به خوبی نشان داده شد. کشورهای پر درآمدی که از آنان خواسته شده تا پول و تکنولوژی را برای دفاع از فاجعه تغییرات آب و هوايی جهان تامین کنند.

این کنفرانس بین المللی کار خود را بر سر طرح پیشنهادی افزایش میلیاردها دلار جهت کمک به مبارزه با گرمایش دمای زمین در کشورهای فقیر به پایان رساند. در این طرح افزایش کمکها از طریق وضع مالیات بر تجارت کربن در کشورهای پر درآمد جهان پیشنهاد شده بود.

تشکیل این کنفرانس پس از یک گفتگوی دو ساله شکل گرفت، گفتگويی که هدفش تصویب یک پیمان نامه جدید برای کنترل گازهای گلخانه ای پس از سال ۲۰۱۲ است. سالی که پیمان نامه کیوتو خاتمه خواهد یافت.

بنا بر گفته «ایوو دی بوئر» نماینده سازمان ملل متحد در مسايل تغییرات آب و هوايی جهان، وزرای کشورهای حاضر در کنفرانس موافقت کرده اند در سال آینده برای به ثمر رساندن طرح مورد نظر با یکدیگر مشارکت کنند. آنان ترتیبی داده اند که برای پذیرش این طرح و منابع مالی مورد نیاز آن که برای کشورهای در حال توسعه اهمیتی حیاتی دارد اقدام های لازم را به عمل آورند.

کشورهای در حال توسعه افزایش ۲ درصد مالیات بر خرید و فروش کربن در تمام عملیات تجاری در بازارهای بین المللی را پیشنهاد کرده اند که می تواند کربن را یکی از غنی ترین کالاها در بازارهای جهان کند. این در صورتی است که همانطوری که ريیس جمهوری منتخب آمریکا قول داده است، این کشور یک نظام ویژه را درباره تولیدات مربوط به کربن در چهارچوب حجم و بهای آن به وجود آورد.

XS
SM
MD
LG