لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۷

گزيده روزنامه های شنبه ٢٣ آذر در ايران


٧٠ هزار نفر طلاق گرفتند

روزنامه جمهوری اسلامی از افزايش ميزان طلاق طی ٨ ماه گذشته در ايران نوشته و به نقل از رييس سازمان ثبت احوال كشور می نويسد «در ٨ ماه سال جاری ٦٨ هزار و ٧٤٩ مورد طلاق در كشور به ثبت رسيده است.»

به گفته «محمدرضا آيت اللهی،» اين ميزان طلاق، در مدت مشابه سال قبل ٦٥ هزار و ٧٤٢ مورد بوده است .

رييس سازمان ثبت احوال كشور گفته ميزان طلاق در هشت ماه اول سال جاری به نسبت مدت مشابه سال قبل، ٤/٤ درصد افزايش يافته است.

پروژه‌های نفتی خليج‌فارس در آستانه تعطيلی

كارگزاران به نقل از وزير نفت جمهوری اسلامی، از وجود «دو ميليون بشكه نفت» بيشتر از نياز روزانه بازار جهانی خبر می دهد. به نوشته اين روزنامه، «غلامحسين نوذری» ضمن اشاره به اين مطلب می گويد می گويد « توليدکنندگان غيراوپکی توافق کرده‌اند در راستای ايجاد ثبات در بازار نفت با اعضای اوپک همکاری کنند.»

كارگزاران در ادامه می نويسد «شكيب خليل»، رييس دوره‌ای اوپك نيز اين مطلب را در گفتگو با راديو الجزاير تأييد كرده است. به نوشته كارگزاران، شکيب خليل گفته است «روسيه که عضو اوپک نيست هم از چنين تصميمی حمايت مي‌کند.»

به نوشته كارگزاران، كاهش قيمت نفت به كمتر از ٤٠ دلار در هر بشكه، پروژه های اقتصادی خليج فارس را در بلندمدت با مشكل روبرو خواهد كرد.

پيشنهاد صادرات گاز ايران به كويت

اعتماد ملی از «پيشنهاد جديد» صادرات گاز ايران به كويت خبر می دهد. به نوشته اين روزنامه، «غلا‌محسين نوذری» وزير نفت جمهوری اسلامی پس از سفر يك روزه خود به كويت گفته است که پيشنهاد جديدی متناسب با تغييرات كنونی بازار گاز به كويت ارائه شده است.

به نوشته اين روزنامه، رئيس هيأت ‌مديره شركت ملی نفت ايران گفته است که كويت درخواست واردات ٤٠٠ تا ٥٠٠ ميليون فوت مكعب گاز طبيعی در روز را از ايران كرده است.

نوذری گفته كويت در حال بررسی پيشنهاد ايران برای واردات گاز است. اعتماد ملی می نويسد، « شنيده‌‌ها» حاكی از آن است كه مدت قرارداد صادرات گاز ايران و كويت در صورت توافق نهايی دو كشور، حدود ٢٥ سال خواهد بود.

٣٠ هزار مدرسه بخاری استاندارد ندارند

جمهوری اسلامی به نقل از يك مقام وزارت آموزش و پرورش می نوشد ١٠٠ هزار مدرسه در كل ايران وجود دارد كه از اين تعداد، ٣٠ هزار مدرسه فاقد سيستم گرمايشی استاندارد هستند.

به نوشته اين روزنامه، « مرتضی رئيسی» معاون عمرانی نوسازی توسعه و تجهيز مدارس كشور، می گويد مشكل سيستم گرمايشی در مدارس شهرهايی پرجمعيتی نظير «تهران» و نيز شهرهای «خراسان رضوی» حادتر است. به گفته اين مقام مسوول، وزارت آموزش و پرورش مجبور است از «بخاريهای نفتی كاربراتوری» برای گرمايش مدارس استفاده كند.

جمهوری اسلامی در ادامه می نويسد سيستم حرارتی نامناسب و غيراستاندارد در مدارس برای نمونه باعث شد كه در ٢٤ آبان ماه امسال، مدرسه ای در روستای «قلعه جق بجنورد» در اثر آتش گرفتن بخاری نفتی بسوزد .XS
SM
MD
LG