لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۴

برای مقابله با شورش پلیس یونان خواهان دریافت فوری گاز اشک آور از اسراییل و آلمان شد


درهفتمین روز ناآرامی در یونان، جوانان روز جمعه در مرکز آتن، افراد پلیس ضد شورش را در زیر بارانی از سنگ و پاره آجر گرفتند.

پلیس علیه معترضینی که سعی داشتند بطرف ساختمان پارلمان راه پیمائی کنند به گاز اشک آورمتوسل شد و با آنها بزد وخورد پرداخت.

مقامات پلیس می گویند در پی استفاده بیش از ۴۶۰۰ گپسول گاز، از خواهان دریافت محموله های بیشتر گاز اشک آور از اسراییل و آلمان شده اند.

خشم ناشی از تیراندازی پلیس بسوی یک نوجوان در شنبه گذشته، به واکنش تندی علیه فساد و مشکلات اقتصادی تبدیل شده است. خشونت دولت محافظه کار کاستاس کارامانلیس نخست وزیر را تکان داده است.

کارامانلیس و جرج پاپاندریو رهبراوپوزیسیون هردو خواهان آرامش شده اند. نخست وزیر همچنین به صاحبان فروشگاه هایی که غارت و به آتش کشیده شدند، کمک های اقتصادی پیشنهاد کرده است.

کارامانلیس رو جمعه پبشنهاد های استعفا را رد کرد و گفت ارجحیت او این است که رهبری قاطعی برای حل بحران مالی در کشور فراهم آورد.

از روز شنبه، که نوجوان ۱۵ساله ای در تیرانداری پلیس در ناحیه ای در مرکز آتن کشته شد، ده ها معترض و پلیس درآنجا و در شهر سالونیکا در شمال یونان زخمی شده اند.

اعتراضات از مرزهای یونان فراتررفته است، و تظاهراتی در دیگر شهر های اروپا، از جمله بارسلونا، برلن، کپنهاگ، لندن، مادرید، رم و لاهه نیز برپا شده است.

XS
SM
MD
LG