لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۶

ایران کمک به شبه نظامیان شیعه عراق را کاهش داده است


مقامات آمریکایی در عراق از کاهش حمایت ایران از شبه نظامیان شیعه خبر می دهند و می گویند این موضوع به کم شدن حمله به خودروهای زرهی منجر شده است.

ژنرال آمریکایی توماس متز گفت ایران ارسال تجهیزات و مواد ساختن بمب های کنار جاده ای را که می تواند در پوشش زرهی خود روها نفوذ کند قطع کرده است. او می گوید تعداد حوادث ناشی از چنین بمب هایی از ۸۰ به ۲۰ درماه پایین آمده است.

متز می گوید بنظر می رسد این کاهش ناشی از تصمیم نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که ایالات متحده آنرا به کمک به شبه نظامیان متهم می کند. ایران حمل اسلحه به عراق را تکذیب کرده است.

نیروهای آمریکایی می گویند حملات به پایین ترین سطح در ظرف پنج سال در سراسر عراق رسیده است، با این حال، روز پنجشنبه در شمال عراق، در نزدیکی کرکوک، یک بمب انداز انتحاری به یک رستوران شلوغ حمله کرد ، دست کم ۵۵ تن را کست و بیش از ۱۰۰ نفر ، از جمله مقامات کرد و عراقی را مجروح کرد.

رایان کراکر سفیر آمریکا در عراق و ژنرال ری اودیرنو فرمانده نیروهای آمر یکا در عراق در بیانیه مشترکی گفتند ایالات متحده آماده است با دولت عراق برای مبارزه با القاعده و تروریست های دیگری که مرتکب چنین حملات دهشتناکی می شوند همکاری کنند.

XS
SM
MD
LG