لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۲

ترکیه از کشورهای دیگر خواسته است در روابط آن با ارمنستان مداخله نکنند


یک قانونگزارارشد ترکیه، از کشورها خواسته است در کوشش های ترکیه و ارمنستان برای حل اختلافات سیاسی شان مداخله نکنند.

کوکسال توپتان، رئیس پارلمان در مصاحبه ای با روزنامه حریت گفت، به کشورها هشدار داده شده است که چنین مداخله ای به مذاکرات ترکیه و ارمنستان کمک نخواهد کرد، و دولت های مسئول باید از صدمه زدن به روند جاری پرهیز کنند.

حریت یاد آور می شود بسیاری از مردم ترکیه نگران آن هستند که باراک اوباما رئیس جمهوری منتخب آمریکا و هیلاری کلینتون، نامزد او برای وزارت امور خارجه، از اتهام نسل کشی که ارمنستان می گوید ترک های عثمانی مرتکب شدند، حمایت کنند.

ارامنه و بسیاری دیگر در جامعه بین المللی می گویند حکام عثمانی ترکیه در یک مبارزه هماهنگ بین ۱۹۱۵و ۱۹۲۳، یک میلیون و پانصد هزار ارمنی را کشتند.

ترکیه اتهام نسل کشی را تکذیب می کند و می گوید شمار ارامنه ای که کشته شدند، بسیار کمتر بود و در جریان سقوط امپراتوری عثمانی و روزهای پایانی جنگ جهانی اول، عده زیادی از ترک ها نیز کشته شدذند.

اوباما و کلینتون هردو قتل ها را " نسل کشی" شناخته اند.

ترکیه و ارمنستان مناسبات دیپلماتیک نداشنته اند، اما عبدال گل رییس جمهور ترکیه در سپتامبر گفت و گوهایی تاریخی با سرژ سرکیسیان رییس جمهوری ارمنستان انجام داد. دو کشور همچنین بر سر منطقه قره باغ در آرذبایجان، که اکثر ساکنان آن ارمنی هستند، اختلاف دارند. این منطقه در سال ۱٩۸۸اعلام استفلال کرد.

XS
SM
MD
LG