لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۰

دانشجویان ایرانی روز دانشجو را با برپایی چندین تظاهرات گرامی داشتند


دانشجویان ایرانی روز دانشجو را با برپایی چندین تظاهرات گرامی داشتند
دانشجویان ایرانی روز دانشجو را با برپایی چندین تظاهرات گرامی داشتند

علیرغم ادامه سرکوب ناراضیان در ایران، دانشجویان ایرانی روز دانشجو را با برپایی چندین تظاهرات گرامی داشتند. روز دانشجو معمولا در ششم دسامبر، در سالگرد کشته شدن سه دانشجوی ایرانی در سالهای دهه ۱۹۵٠، برگزار می شود.

در دانشگاه تهران، صدها دانشجو از چندین دانشگاه به حمایت از آزادی آکادمیک و احترام برای حقوق بشر جمع شدند. تظاهرات که دفتر تحکیم وحدت سازمان داده بود، برای پرهیز از درگیری با نیروهای امنیتی در روز دانشجو، روز ۷ دسامبر برگزار شد. با این حال، تدابیر امنیتی شدیدی در محوطه دانشگاه تهران به اجرا گذاشته بود.

یک دانشجو به رسانه ها گفت: " کنترل شدید بود. مقامات به کسی اجازه نمی دادند وارد شوند، اما دانشجویان در راباز کردند و وارد شدند.

بگزارش رسانه ها، دانشجویان خواهان برخورداری از حقوق اساسی، از جمله آزادی بیان، حقوق بشر برابری زن و مرد بودند.
دو روز بعد، ۹ دسامبر، صدها دانشجو در دانشگاه شیراز تظاهراتی ترتیب دادند.

یک دانشجو که در تظاهرات حضور داشت به رادیو فردا گفت: "معترضین علیه احمدی نژاد، رهبری ایران که انتفاد را بر نمی تابد، سرکوب فعالیت های سیاسی دانشجویان، و ممنوعیت انتشارات، تظاهرات می کردند."

طی چندین سال گذشته در ایران ، صدها دانشجو بخاطر ابراز نارضایی و بیان نطریات مخالف، دستگیر، اخراج و زندانی شده اند. ادامه آمادگی دانشچویان ایران برای دفاع از حقوق خود در برابر اقدامات سرکوبگرانه دولت ، شجاعت و تصمیم آنها را شهادت می دهد . همچنین شاهدی است بر آنچه که کاندولیزا رایس وریر امور خارجه امریکا اخیرا آنرا " اشتیاق ذاتی و قلبی هرانسان برای آزادی" نامید.

XS
SM
MD
LG