لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۷

گزارش هنری: چگونه دو آهنگساز به شکل گیری موسیقی راک اند رول کمک کردندمایک او سالیوان، خبرنگار صدای آمریکا، لس آنجلس

جری لیبر و مایک استولر در دهه ۵۰ میلادی همکاری خود را در رشته آهنگ سازی آغاز کردند و برخی از برجسته ترین و معروف ترین آهنگ های راک اندرول، از جمله ترانه های الویس پریسلی، جزئی از آثار آن ها به شمار می رود.

در واقع زمانی که راک اندرول به صورت طوفانی جهان را در برگرفت ، لیبر و استولر در مرکز این طوفان قرار داشتند.

جری و مایک کار مشترک خود را در هفده سالگی و در لس آنجلس آغاز کردند. آن ها خیلی زود توانستند به کار با تهیه کننده و نوازنده موسیقی بلوز، جانی اوتیس، بپردازند و برای او و دیگر خوانندگان این رشته از موسیقی از جمله چارلز براون و لیتل ویلی لیتل فیلد آهنگ بسازند.

اوتیس یک روز ضمن تمرین در استودیوی خود از لیبر و استولر دعوت کرد که در آن جا با بیگ ماما تورنتون، خواننده افسانه ای موسیقی سیاهان آمریکا موسوم به ریتم و بلوز آشنا شوند.

مایک استولر به یاد می آورد: « ما به ماما تورنتون گوش کردیم، بعد سوار پلیموت ۱۹۳۷ من شدیم و رفتیم خانه و شروع کردیم به نوشتن یک آهنگ. ده دقیقه بعد آهنگ حاضر بود.»

این آهنگ که «هاوند داگ» نام دارد توسط ماما تورنتون خوانده شد، اما بعدها با صدای الویس پریسلی به معروفیت جهانی رسید.

معروفیت و عوایدی که این ترانه برای سازندگان آن به همراه داشت، در نهایت سبب شد استولر و همسر او به سفر دور اروپا بروند. در بازگشت به نیویورک در سال ۱۹۵۶ این زوج تصمیم گرفتند یک سفر دریایی تازه را آغاز کنند. بعدها آن ها جزو ۱۶۰۰ مسافرانی بودند که از سانحه غرق شدن کشتی یونانی اندریا دوریا در نزدیکی کرانه های ماساچوست جان سالم بدر بردند.

در بازگشت به نیویورک ، جری در انتظار مایک و همسرش بود:« ما یک آهنگ درجه یک ساخته ایم که یک پسر سفیدپوست به اسم الویس می خواهد آن را بخواند.»

این همان ترانه «هاوند داگ» است که ماما تورنتون پیش از این آن را خوانده بود.

اما مایک و جری در جلسه ضبط این ترانه توسط الویس پریسلی، از خواندن او راضی نبودند. به خصوص که این آهنگ پیش از آن توسط ماما تورنتون و به صورتی احساسی و پرشور خوانده شده بود.

اما پس از آن هفت میلیون نسخه از این صفحه فروخته شد، لیبر و استولر تغییر عقیده دادند و از آن تاریخ به بعد بیش از 20 آهنگ دیگر برای الویس پریسلی ساختند، از جمله آهنگ معروف راک زندان.

این زوج هنری سپس شرکت صفحه پرکنی خود به نام « اسپارک» را با گروه سیاهپوستی به نام رابینز پایه گذاری کردند و پس از آن قراردادهای متعددی هم با شرکت آتلانتیک رکوردز منعقد کردند که کار پخش ترانه های آن ها را در سراسر جهان به عهده بگیرد.

گروه « کوسترز» در آن دوران و در سال های ۱۹۵۸ ترانه های متعددی از مایک و جری را به شیوه متداول آن دوران با رقص های هماهنگ و آواز کر اجرا کردند که برخی از این آهنگ ها در سطح جهانی به معروفیت رسیدند. مایک و جری از این دوران به عنوان بهترین سال های زندگی هنری خود یاد می کنند.

از گروه های دیگری که آهنگ ها و ترانه های معروف مایک و جری را خوانده اند، باید از گروه دریفترز نام برد که آهنگ های معروفی چون « دنس ویت می» و «در برادوی» را خوانده اند. هم چنین ترانه « استند بای می » و « اسپانیش هارلم» که هنوز در رادیو ها نواخته می شود و برخی از معروف ترین ترانه های دهه 60 پگی لی از آثار لیبر و استولر محسوب می شوند.

درسال ۱۹۹۵ نمایش موزیکال «اسموکی جوز کافه» از روی ترانه های معروف لیبر و استولر به مدت ۵ سال ، که یک رکورد بود، روی صحنه های برادوی اجرا شد.

کورکی هالی، همسر استولر و موسیقیدان جاز، هم اکنون در نظر دارد تا اجرای تازه ای از این نمایش موزیکال را در لس آنجلس بر روی صحنه بیاورد. نمایشی که موسیقی آن بنا بر گفته هالی، هم جوانان و نوجوانان را به هیجان می آورد و هم برای بزرگسالان یاد آور خاطرات زمان های دور و روزهای خوش زندگی آن دوران است.

XS
SM
MD
LG