لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۵

شيرين عبادی و وول سويينکا شماری از کشورهای اسلامی را به نقض حقوق بشر متهم کردند


برندگان جايزه نوبل از ايران و نيجريه شماری از کشورهای اسلامی را در شصتمين سالگرد اعلاميه حقوق بشر سازمان ملل متحد، به نقض حقوق بشر متهم کردند.

شيرين عبادی وکيل ايرانی روز جهارشنبه در ژنو ساختار شورای حقوق بشر سازمان ملل را که شامل تعدادی از کشورهای عرب متهم به نقض حقوق بشر است، زير سؤال برد.

وول سويينکا نويسنده نيجريه ای نيز در سخنانی در برابر جامعه حقوق بشر عليه ديدگاه «نسبيت فرهنگی» هشدار داد که بر مبنای تلقی «نسبيت فرهنگی» از مردم غير مسلمان نيز خواسته ميشود «وحشيگری هائی» نظير قتل های ناموسی را در ميان مسلمانان بعنوان سنت بپذيرند. وی بر جهانی بودنِ حقوق بشر صرفنظر از نژاد، مذهب، و جنسيت، تأکيد نمود.

در همين روز مقامات جمهوری اسلامی ايران از سفر يک وکيل سرشناس حقوق بشر که قصد داشت برای دريافت جايزه گروه بين المللی ايتاليائی حقوق بشر به ايتاليا عزيمت کند، ممانعت به عمل آورد. نسرين ستوده گفت که در فرودگاه تهران از حرکت وی ممانعت شد و پليس پاسپورت وی را مصادره کرد.

نسرين ستوده يکی از اعضاء گروه مدافعان حقوق بشر به رياست خانم شيرين عبادی است که از فعالينی که بخاطر شرکت در کمپين يک ميليون امضاء که در دفاع از حقوق زنان صورت ميگيرد بازداشت شده اند، دفاع ميکند.

سازمان حقوق بشر بين المللی همچنين از فعاليتهای وی در دفاع از حقوق کودکان بويژه تلاش او برای تغيير قانون اعدام نوجوانان، قدردانی کرده است.

خانوده خانم ستوده اجازه يافتند که برای شرکت در مراسم به ايتاليا سفر کنند.
خانم ستوده در مصاحبه ای با صدای آمريکا گفت خوشحال است دختر وی که عضو نسل جوان است توانسته است در مراسم اعطاء جوايز شرکت کند.

XS
SM
MD
LG