لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۱

گزارش سیاسی: ماموریت اتحادیه اروپا در کوزوو


استفان بوث، خبرنگار صدای آمریکا، بوداپست

ماموریت اتحادیه اروپا در اوج اعتراض های عمومی در کوزوو آغاز می شود.

اتحادیه اروپا، بزرگترین توان پلیسی و قضایی تاریخ خود را به کوزوو، که اوایل سال جاری میلادی از صربستان اعلام استقلال نمود آغاز کرده است.

ماموریت اتحادیه اروپا به کوزوو که هنوز در حال تجدید حیات از جنگ های بالکان در سال های ۱۹۹۰ میلادی ست، اعتراض های بسیاری را برانگیخته است.

اولین نیروهای ماموریت اتحادیه اروپا برای اجرای قانون در کوزوو که از آن به یولکس یاد می شود به تدریج به قلمروهایی از کوزوو که بیشتر ساکنان آن آلبانیایی تبار هستند اعزام می شوند.

حدود سه هزار نیرو از جمله ۱۹۰۰ نیروی بین المللی و ۱۱ هزار کارمند محلی در نهایت به ماموریت یولکس خواهند پیوست.

این ماموریت بزرگترین ماموریت مدنی تاریخ اتحادیه اروپا نامیده شده است.

ایوز کهمابون، ژنرال بازنشسته فرانسوی و سرپرست ماموریت یولکس به خبرنگاران گفته است: « هدف از این ماموریت که متشکل از قاضی، دادستان، پلیس ، مقامات گمرگ و ماموران تنبیهی ست، برای ساخت بنیان نهادهای دولتی در کوزوو که هنوز در حال تجدید حیات از جنگ های بالکان است متمرکز شده است. امروز اعلام می کنم که ما برای به تحقق پیوستن این ماموریت از حداقل نیازهای لازم برای اجرای این ماموریت و همکاری با همتایان خود در کوزوو در سه نهاد قضایی، پلیس و گمرگ برخورداریم ».

در عین حال یولکس، برای محافظت از ماموریت نیروهای خود، به 16 هزار نیروی حافظ صلح ائتلاف نظامی کشورهای غربی ناتو وابسته است. این نیروها در دو سوی مرزهای کوزوو، در میانه اختلافات نژادی بین آلبانی و صربستان پراکنده شده اند.

طی هفته های اخیر هزاران تن از مردم کوزوو در اعتراض به ماموریت اتحادیه اروپا تظاهرات کرده اند.

معترضان آلبانیایی تبار این ماموریت را تلاشی به منظور تحمیل کنترل کشورهای اروپایی بر ملت جوان و با جمعیت دو میلیونی این کشور قلمداد می کنند.

اقلیت صرب تبار کوزوو نیز با ماموریت یولکس مخالف است چرا که اکثریت اعضای کشورهای اتحادیه اروپا از اوایل سال جاری از اعلام استقلال کوزوو از صربستان حمایت کرده بودند.

با وجود این مخالفت ها، هاشم تاچی، نخست وزیر کوزوو از ماموریت یولکس حمایت کرده است.

وی اخیرا در اظهار نظری در این مورد گفته است: « ماموریت ناتو به برقراری نظم و اجرای قانون از سوی همه گروه های قومی در کوزوو کمک خواهد کرد. این ماموریت نهادهای جمهوری کوزوو را تقویت نموده و قدرت حاکمیت آن را افزایش می دهد. هرگونه اقدانی از جانب ماموریت یولکس با قانون اساسی هماهنگ خواهد بود.»

یولکس جایگزین ماموریت سازمان ملل خواهد شد که از سال ۱۹۹۹، پس از جنگ بین نیروهای صرب و آلبانیایی تبار جدایی طلب در کوزوو حاکمیت داشته است.

مقامات سازمان ملل اعلام کرده اند به منظور نظارت بر گذار آرام این دوره انتقال در کوزوو خواهد ماند.

یولکس برای بهبود ساختارهای حقوقی کوزوو که با چالش های بسیاری روبروست، تحت فشار قرار گرفته است.

ناظران غربی معتقدند دادگاه ها سرشار از پرونده های قضایی هستند و فساد مالی و اداری فراگیر شده است.

XS
SM
MD
LG