لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۰

یک مقام سازمان ملل متحد: دزدان دریایی ۱۲۰ میلیون دلار باج گرفته اند


مسئولان بازرگانی دریائی از حملات جدید دزدان دریائی سومالی خبر می دهند، در همین حال، سازمان ملل متحد می گوید دزدان از آغاز سال جاری میلیون ها دلار از طریق باجگیری جمع کرده اند.

مقامات روز پنجشنبه گفتند روز چهارشنبه دو کشتی و ۲۲ماهیگیر یمنی در خلیج عدن توقیف شدند. هفت ماهیگیر توانستند با قایق کوچکتری فرار کنند.

در این میان، فرستاده سازمان ملل متحد به سومالی گفت، بباور وی دزدان دریایی ممکن است از آغاز سال جاری بیش از ۱۲۰میلیون دلار جمع کرده باشند و از مصونیت کامل برخوردار بوده اند.

او که روز پنجشنبه در کنیا سخن می گفت از کشورهایی که امکان دارند خواست سرمایه های حامیان مالی دزدان دریایی را دنبال و مسدود کنند.

دزدان دریایی سومالیائی در سال جاری حدود ۴۰کشتی را ربوده اند و علی رغم تعداد فزاینده گشت های بین المللی برای متوقف ساختن حملات، هنوز حدود ۱۵کشتی و خدمه آنها را در کنترل خود دارند.

دیپلمات های سازمان ملل متحد می گویند ایالات متحده پیش نویس قطعنامه ای را توزیع کرده است که پیشنهاد می کند به تمام ملت ها و گروه های منطقه ای که دردان دریایی را در نزدیکی سواحل سومالی تعقیب می کنند اجازه داده شود آنها را در ساحل، در زمین و در هوا دنبال کنند. در پیش نویس گفته می شود که لا زم است دولت انتقالی سومالی با آن موافقت کند.

XS
SM
MD
LG