لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۰

نخست وزیر پاکستان دستگیری دو نفر از مظنونان درگیر در حمله به بمبئی را رسما اعلام کرد


پلیس هند ديروز، سه شنبه، اسامی ۹ ستیزه گر اسلامگرا را که در حمله تروریستی به بمبئی شرکت داشتند منتشر کرد. این ۹ نفر که شهروند پاکستان هستند و همگی در جریان حمله کشته شدند این ادعای دولت هند را که تروریست ها از پاکستان به آن کشور حمله برده اند تقویت می کند.

در همین حال پاکستان به نشان حسن نیت دو نفر از برنامه ریزان حمله تروریستی به بمبئی را دستگیر کرد.

پلیس هند ديروز اسامی واقعی و مستعار ۹ مرد مسلح پاکستانی را که در حمله تروریستی به بمبئی شرکت داشتند اعلام کرد . محل سکونت این ۹ ستیزه گر اسلامگرا در پاکستان و تصاویر ۸ تن از آنان نیز منتشر شد.

در طول سه روز حمله تروریستی ده مرد مسلح در بمبئی ۱۷۱ تن جان خود را از دست دادند ولی پلیس هند موفق به دستگیری فقط یک نفر از تروریست ها شد.

دولت هند یک گروه ستیزه گر پاکستانی به نام لشکر طیبه را متهم به این حمله تروریستی می کند.

پاکستان به نشان حسن نیت، دستگیری اعضا این گروه غیر قانونی را آغاز کرده است گرچه دولت آن کشور رسما اعلام داشته شهروندان دستگیر شده پاکستانی را به هند تسلیم نخواهد کرد.

یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان امروز، چهار شنبه، دستگیری دو نفر از مظنونان درگیر در حمله به بمبئی را رسما اعلام کرد و گفت: این خبر خوبی برای کشور همسایه ما و جهان است و نشان می دهد پاکستان کشور مسئولی است .

آقای گیلانی به خبرنگاران گفت «زکی الرحمان لخوی» و «زرار شاه» که به گفته هند از طراحان حمله ماه گذشته به بمبئی بوده اند دستگیر شده و تحت بازجویی قرار گرفته اند.

گفته می شود لخوی و شاه از اعضا لشکر طیبه هستند، گروه ستیزه گر غیر قانونی که در حمله های دیگری در خاک هند نیز دست داشته است.

مقامات پاکستان می گویند لخوی به همراه دوازده نفر دیگر در حمله روز یک شنبه گذشته به یک اردوگاه ستیزه گران لشکر طیبه در مظفرآباد پاکستان در نزدیکی مرز با هند دستگیر شد.

مقامات هند گفته اند تروریست پاکستانی که در حمله به بمبئی دستگیر شد اعتراف کرده است لخوی یکی از طراحان حمله تروریستی بوده و او را برای این حمله استخدام کرده است.

تحلیلگران می گویند لشکر طیبه در سال ۱۹۸۰ با کمک سازمان های اطلاعاتی پاکستان به وجود آمد تا به عنوان یک نیروی مقابله با هند در «کشمیر تحت کنترل هند» به کار آید.

XS
SM
MD
LG