لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۲

گروه های ایرانی طرفدار حقوق بشر خواهان اعزام بازرسانی به ایران شدند


پرزیدنت بوش به مناسبت روز جهانی اعلامیه حقوق بشر، امروز – چهارشنبه، با یک فعال از منطقه آشوبزده دارفور در سودان، و وب نگار هایی از چین، برمه، مصر، و کشورهای دیگر ملاقات می کند.

در این میان، چند گروه ایرانی طرفدار حقوق بشر از سازمان ملل متحد خواستند بازرسانی را به ایران بفرستد.

یک سخنگوی کاخ سفید می گوید آقای بوش نخست با حلیمه بشیر، پزشک و نویسنده ملاقات می کند تا اطلاعات دست اولی درباره آنچه در دارفور می گذرد به دست آورد.

بشیر يکی از مولفان کتابی درباره زندگی در دارفور است، و در کشورهای گوناگون در مورد قساوت ها و بیرحمی هایی که در آنجا صورت می گیرد، سخن گفته است.

آقای بوش همچنین با وب نگارهایی از سراسر جهان ملاقات خواهد کرد و یک کنفرانس تلفنی با آنها ترتیب خواهد داد. در این کنفرانس، وب نگارهایی از مصر، و ونزوئلا به آقای بوش خواهند پیوست، در حالی که دیگران از برمه، ایران، چین، کوبا، و بلاروس شخصا حضور خواهند داشت.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد، شصتمین سالگرد صدور اعلامیه جهانی حقوق بشر را بر گزار می کند و جایزه سازمان ملل متحد در زمینه حقوق بشر را اهدا خواهد کرد.

لوئیز آربور، کمیسر عالی سابق حقوق بشر سازمان ملل متحد و دادستان سابق دادگاه های بین المللی جنائی برای یوگوسلاوی سابق و رواندا، از جمله دریافت کنندگان حایزه سازمان ملل متحد هستند.

بان کی – مون، دبیر کل سازمان ملل متحد در بیانیه ای گفت امیدواراست جامعه جهانی به مسئولیت جمعی خود برای پاسداری از حقوق مندرج در اعلامیه جهانی جقوق بشر عمل کند. او گفت «چشم انداز متعالی» اعلامیه فقط هنگامی می تواند تحقق پیدا کند که اصول آن در هر کجا و در مورد هرکسی کاملا بکار رود.

در این میان، پنج گروه ایرانی طرفدار حقوق بشر از سازمان ملل متحد و دیگر سازمان های بین المللی خواسته اند بازرسانی را به ایران بفرستند.

سخنگوی یکی از گروه ها، کمیته گزارشگران حقوق بشر، به صدای آمریکا گفت مهم است یک گروه بازرسان خارجی که زیر فشار سرویس های امنیتی و اطلاعاتی ایران نباشد، در باره وضع رعایت حقوق بشر در کشور تحقیق کند.

XS
SM
MD
LG