لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۶

نسرين ستوده: می خواهند کار ما را يکسره کنند


در آستانه روز بزرگداشت شصتمين سالگرد تصويب اعلاميه جهانی حقوق بشر، مقامات امنيتی جمهوری اسلامی ايران تحت پوشش نهادی به نام رياست جمهوری در فرودگاه با يک اقدام غير قانونی مانع سفر خانم نسرين ستوده که همراه خانواده اش از تهران عازم سفر به خارج از کشور بود شده اند.

قرار بود خانم ستوده که يکی از چهره های شناخته شده در ميان مدافعان حقوق بشر در ايران است برای دريافت جايزه بين المللی حقوق بشر در سال ۲۰۰۸ توسط بنیاد زود تيرول (Zuid-Tirol) روز، چهارشنبه، به ايتالیا سفر کند.

خانم ستوده می گويد به موجب قوانين ايران حکم زمانی قابل اجراست که از قبل توسط دستگاه قضايی به طرف دعوی ابلاغ شده باشد. به گفته خانم ستوده نهاد رياست جمهوری که کار وزارت اطلاعات را می کند حکم ممنوع الخروج بودن وی را قبلا به اداره گذرنامه و به شخص وی اعلام نکرده بود.

نسرين ستوده که وکيل دادگستری نيز هست در سالهای اخير عليرغم عواقب بسيار خطرناک آن، اقدام به دفاع از پرونده های اعضای کمپين جمع آوری يک ميليون امضا برای رفع قوانين تبعيض آميز عليه زنان در جمهوری اسلامی کرده است. دهها مدافع حقوق زنان و عضو اين کمپين در سال گذشته در گوشه و کنار ايران صرفا به دليل جمع آوری امضا از مردم ايران بازداشت و زندانی و با قيد وثيقه های سنگين آزاد شده اند.

خانم ستوده با اشاره به افزايش موج سرکوب با لحن غمگينی می گويد بايد به ايران سفر کنيد تا ببينيد که فعالان جامعه مدنی در ايران چه می کشند. وی می گويد می خواهند کار ما را يکسره کنند.

دختر نوجوان نسرين ستوده که همراه مادرش عازم ايتاليا بود پس ازآن که شاهد مصادره پاسپورت مادرش توسط ماموران امنيتی شد با افسردگی و خشم از مادرش خواست که از دستور ماموران سرپيچی و کشور را ترک کنند. نسرين ستوده با فرزندش به خانه بازمی گردد و دخترش به نيابت از مادر به همراه پدرش عازم ايتاليا برای دريافت جايزه مادر می شوند.

جلوگيری از سفر شهروندان کشور، نقض صريح تعهدات دولت جمهوری اسلامی ايران در مقابل پيمان بين المللی حقوق مدنی و سياسی به ويژه ماده ۱۲ و ۱۹ آن است. ايران از امضا کنندگان پيمان و ملزم به رعايت مفاد آن است. ماده دوازده پيمان می گويد «افراد برای ترک هر کشوری از جمله کشور متبوعشان می بايست آزاد باشند.» مقامات جمهوری اسلامی ايران با جلوگيری از سفر مدافعان حقوق بشر از کشور، همواره اعلاميه بين المللی مدافعان حقوق بشر را نيز زير پاگذاشته است.

در پاسخ به اين سوال که به چه دليل مقامات حکومت جمهوری اسلامی ايران مانع از سفر او برای دريافت جايزه حقوق بشر شده اند، نسرين ستوده می گويد آنها بيش از هر چيزی خواهان قطع ارتباط فعالان حقوق بشر در ايران با جامعه بين الملل هستند.

ظاهرا اين اقدام مقامات حکومت جمهوری اسلامی ايران با ناکامی شديد و شکست روبرو بوده است زيرا در ظرف فقط سه ماه گذشته نه تنها اکثريت کشورهای عضو سازمان ملل متحد مقامات کشور را به دليل نقض حقوق شهروندان ايران محکوم کرده اند. بان کی مون دبير کل سازمان ملل متحد نيز با ارائه گزارشی ويژه در مجمع عمومی اين سازمان، ضمن اشاره به وضعيت جنبش زنان ايران و سرکوب سازمان داده شده مدافعان حقوق بشر در ايران، وضعيت نقض حقوق بشر توسط مقامات جمهوری اسلامی ايران را نگران کننده توصيف کرد.

همزمان نيز دو گزارشگر ويژه خشونت عليه زنان و گزارشگر مدافعان حقوق بشر در سازمان ملل متحد با انتشار بيانيه ای در رابطه با سرکوب مدافعان حقوق زنان به مقامات جمهوری اسلامی ايران هشدار دادند.

نسرين ستوده می گويد قرار است به دفتر نهاد رياست جمهوری واقع در بزرگراه آفريقا کوچه شهيد مردان پور برای دريافت توضيح درباره مصادره پاسپورتش مراجعه کند. در فرودگاه مسئول نهاد رياست جمهوری همزمان با مصادره پاسپورت به وی شماره پرونده ای را ارائه داده است که مربوط به سفر او همراه با منصوره شجاعی به دبی در بهار گذشته بوده است.

ستوده می گويد در آن زمان چون مقامات امنيتی فرودگاه از سفر خانم شجاعی جلوگيری به عمل آوردند او نيز به طور داوطلبانه از ترک کشور خودداری کرده بود و به دنبال آن، وکالت منصوره شجاعی را برای دفاع از وی در آن پرونده به عهده می گيرد. خانم ستوده با ناباوری می گويد بلافاصله روی همان پرونده اخطاريه ای به عنوان متهم دريافت کرده است. اين در حالسيت که طبق قوانين جمهوری اسلامی ايران، وکلای مدافع در انجام وظايفشان مانند قضات کشور از مصونيت کامل شغلی برخوردار هستند و نمی توان آنهارا تحت تعقيب قرار داد.

ايرن خان دبيرکل سازمان عفو بين الملل به مناسبت بزرگداشت جهانی شصتمين سالگرد تصويب اعلاميه جهانی حقوق بشر طی پيامی به رهبران جهان گفته است ديگر زمان عمل رسيده است تا بر پايی جشن برای بزرگداشت اين روز.

XS
SM
MD
LG