لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۹

نیروهای بریتانیا از عراق خارج می شوند


مقامات بریتانیا می گویند نیروهای این کشور ممکن است مارس آینده خروج از عراق را آغاز کنند.

یک سخنگوی وزارت دفاع بریتانیا امروز، چهارشنبه، گفت بریتانیا قصد دارد بیش از چهار هزار سرباز خود را از پایگاه آنها در بصره در جنوب عراق خارج کند. او همچنین گزارش های رسانه ها را که حدود ۴۰۰ سرباز بریتانیايی برای آموزش افسران ارتش عراق در کشور باقی خواهند ماند، تایید کرد.

گزارش ها به نقل از مقامات ارشد وزارت دفاع، که از آنها نام برده نشده، حاکی است بریتانیا بسیاری از سربازانش را برای کمک به کوشش های بین المللی علیه طالبان به افغانستان منتقل خواهد کرد.

در این میان، کمیسیون انتخابات عراق روز دوشنبه کار جمع آوری امضا در بصره را آغاز خواهد کرد، هدف از این اقدام که تا ۱۴ ژانویه طول خواهد کشید، این است که روشن شود آیا حمایت کافی از همه پرسی برای خودمختاری منطقه وجود دارد یا نه.

اگر همه پرسی تصویب شود، استان نفت خیز بصره ممکن است به یک منطقه خودگردان، شبیه منطقه نیمه خودمختار کردستان عراق تبدیل شود.

مساله خودگردانی برای مناطق عراق به یک منبع تنش برای پارلمان کشور تبدیل شده و بر کنترل درآمدهای نفتی کَشور متمرکز است. قرار است انتخابات ایالتی عراق در ماه ژانویه برگزار شود.

در این میان، کردهای عراقی گزارش می دهند نیروهای ایران برای دومین بار در کمتر از یک هفته امروز، روستاهای واقع در امتداد منطقه مرزی «ژاوارا» را گلوله باران کردند و خساراتی وارد آوردند.

یک گزارشگر در منطقه به بخش کردی صدای آمریکا گفت روستاها به دلیل گلوله باران های قبلی تخلیه شده اند.

XS
SM
MD
LG