لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۰

گزیده روزنامه های دوشنبه ۱٨ آذر


تبديل ذخاير ارزی به طلا رخ نداده است

روزنامه جمهوری اسلامی به انتشار سخنان «طهماسب مظاهری» رييس پيشين بانک مرکزی پرداخته که در واکنش به اظهار تبديل ذخاير ارزی ايران به طلا از سوی مقامات ارشد دولتی می گويد «اظهار تبديل كليه ذخاير ارزی ايران به طلا ناشی از بی اطلاعی گوينده و يا اشتباه در نقل قول توسط مصاحبه كننده است.»

طهماسب مظاهری با رد چنين رخدادی می گويد «اينكه ذخاير ارزی مملكت به طلا تبديل شده حرف غلطی است.» او می گويد افزايش اعتبار كشور در مبادلات بين المللی و پرداخت تعهدات مربوط به تجارت های خارجی و واردات «دو كاربرد» مهم ارز در اقتصاد است.

به گفته آقای مظاهری، «تبديل ذخاير ارزی به طلا و نگهداری طلا در هر كجا چه خارج و چه داخل اين دو خاصيت دارايی خارجی را از كشور می گيرد».

امکان ذخيره سازی گاز فقط برای يک روز

روزنامه آفتاب يزد از امکان ذخيره سازی «گاز» فقط برای يک روز خبر می دهد. به نوشته اين روزنامه، مدير پالايش شرکت ملی گاز ايران گفته دليل اين امر، نبود مخازن ذخيره سازی گاز طبيعی است.

به نوشته آفتاب يزد، به همين خاطر فقط می توان گازطبيعی را به مدت کمتر از يک روز در لوله های خط انتقال گاز ذخيره کرد.

صرفه جويی ۴ ميليارد دلاری

روزنامه دنيای اقتصاد از صرفه جويی ۴ ميليارد دلاری ايران به خاطر سهميه بندی بنزين خبر می دهد. دنيای اقتصاد اين خبر را به نقل از وزارت نفت جمهوری اسلامی منتشر کرده و می نويسد «سهميه بندی بنزين صرفه جويی روزانه ۲۰ ميليون ليتر بنزين را در پی داشته است.»

به نوشته اين روزنامه، در سال جاری، روزانه بين ۶۵ تا ۶۷ مليون ليتر بنزين در ايران مصرف شده که اگر سهميه بندی بنزين اجرا نمی شد اين رقم به ۸۵ تا ۸۸ ميليون ليتر در روز افزايش می يافت.

مهران مديری به عراق دعوت شد

روزنامه سرمايه از دعوت «هيرو ابراهيم احمد» همسر جلال طالبانی، رييس جمهوری عراق از «مهران مديری» بازيگر تلويزيون و سينمای ايران خبر می دهد. به نوشته سرمايه، اين دعوت در حالی انجام می شود که در روزهای اخير کنسرت موسيقی مهران مديری با همراهی گروه موسيقی « دارکوب» توسط وزارت ارشاد اسلامی در ايران لغو شد.

قرار است مهران مديری که اين دعوت را پذيرفته، از منطقه کردستان عراق بازديد کند. سرمايه از مهران مديری به عنوان ميهمان «ويژه» همسر رييس جمهوری عراق ياد کرده است. اين دعوت با هدف آشنا شدن هنرمندان دو کشور انجام شده است. به نوشته سرمايه قرار است از آنچه «توانايی های مهران مديری» نيز ذکر شده در اين سفر استفاده شود. تاريخ انجام اين سفر اعلام نشده است.

XS
SM
MD
LG