لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۵

گزارش اجتماعی: در چین نیز سخن از پایان حکومت تک حزبی به میان آمد


همزمان با سالروز تصویب منشور حقوق بشر، یک گروه بیست و چند نفری در برابر ساختمان وزارت امور خارجه چین گرد هم آمده و دولت را برای نقض حقوق شهروندان خود محکوم کردند.

در تظاهراتی که امروز، چهارشنبه، در پکن و در برابر وزارت امور خارجه صورت گرفت، بسیاری از تظاهر کنندگان عکسها و نامه های شکایت در دست داشتند. یک زن شرکت کننده در حالی که توسط پلیس از محوطه دور می شد، می گفت من هیچ حقوقی به عنوان یک انسان ندارم. حتی در مقام یک مادر آنان به من اجازه ندادند که جسد پسرم را ببینم. من به سراغ دفتر عریضه ها رفتم و تقاضای دیدار او را کردم اما به همین مناسبت من را ۹ بار بازداشت کردند، در حقیقت ۱۲ بار. پس از آن من را برای مدت یکسال به اردوگاهی که نام دوباره آموزی دارد، فرستادند.

یک زن دیگر نسخه ای از قانون اساسی چین را که به رنگ قرمز روشن بود، در آغوش گرفته بود و آن دیگری، شعاری را به زبان انگلیسی با خود داشت که می گفت از حقوق بشر پاسداری کنید.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد، منشور حقوق بشر را در ۶۰ سال پیش در چنین روزی تصویب کرد و این روز را روز جهانی حقوق بشر نامید و یک سال پس از آن، کمونسیت ها در چین به قدرت رسیدند.

معمولا در چنین مواقعی شهروندان چینی باید به دفتری که اصطلاحا «دفتر نامه ها و دیدارها» گفته می شود، مراجعه کنند. اغلب اوقات این افراد، توسط پلیس محلی به پایتخت آورده شده و سپس به خانه هایشان بازگردانده می شوند.

تا به حال در چین اکثر اوقات رسانه ها به گرفتاری های مردم عادی بی توجهی کرده اند اما روز دوشنبه روزنامه اخبار پکن، یک گزارش تحقیقاتی را منتشر کرد که در آن گفته شد مقامات محلی در بخش شرقی «شاندونگ» خواهان آزادی های بیشتری شده اند.

آنان همچنین خواسته اند که حکومت تک حزبی در چین خاتمه یابد.

XS
SM
MD
LG