لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۸

بيانيه رئيس جمهوری آمريکا: اعلام روز حقوق بشر، روز اعلاميه حقوق بشر، و هفته حقوق بشر، ٢٠٠٨


روز حقوق بشر، روز اعلاميه حقوق بشر، و هفته حقوق بشر، ٢٠٠٨
-----------------
از طرف رئيس جمهوری آمريکا
بيانيه

ايالات متحده آمريکا بر بنيان اين اصل بنا شده است که دولت بايستی حقوق مردم را در تلاش برای آزادی بيان و آزادی عبادت هر گونه که برگزينند، بپذيرد و به تلاش آزادانه برای دستيابی به آرزوهای خود، احترام بگذارد. در اين زمان با ياد آوری اهميت ديرپای اعلاميه حقوق بشر آمريکا افکار ما متوجه مردمانی است که هنوز برای دستيابی به اين آزادی های ذی قيمت در حال تلاشند. در روز حقوق بشر، روز اعلاميه حقوق بشر، و هفته حقوق يشر، آمريکائيان حقوقی را که به آنها از سوی خالق ما اعطا شده است، جشن ميگيرند، و تعهد عميق خود را برای کمک به انسان هائی که علاقه شان به آزادی و عدالت هنوز با رد و بی اعتنائی روبرو ميشود، اعلام ميدارند.

در يک جامعه آزاد با هر انسانی با احترام رفتار ميشود و هر فرد به اندازه استعدادها و سخت کوشی خود ميتواند به مقامات رفيع جامعه ارتقاء يابد. اما در کشورهائی نظير بلاروس، برمه، کوبا، ايران، کره شمالی، سودان، سوريه، و زيمبابوه، آرزوهای عميق مردم برای آزادی با سرکوب و ستم پاسخ داده ميشود. تا زمانی که مردمی باشند که برای آزادی مبارزه کنند، ايالات متحده آمريکا در کنار آنها مانده و برای آنان که صدايشان بسته شده است، سخن ميگويد.

آزادی حق ابدی همه بشريت از روز تولد است و در روز حقوق بشر، روز اعلاميه حقوق بشر، و هفته حقوق بشر، ما تعهد مان را برای رهبری جنبش حقوق بشر تجديد ميکنيم و برای روزی دعا ميکنيم که نور آزادی بر سر همه بشريت پرتو افکند.

امروز، در نتيجه، من، جرج دبليو بوش، پرزيدنت آمريکا، بر اساس اختياری که به من قانون اساسی و قوانين ايالات متحده آمريکا داده است، روز ١٠ دسامبر ٢٠٠٨ را بعنوان روز حقوق بشر، روز ١٥ دسامبر ٢٠٠٨ را بعنوان روز اعلاميه حقوق بشر، و هفته ای را که از ١٠ دسامبر ٢٠٠٨ آغاز ميشود، بعنوان هفته حقوق بشر اعلام ميکنم. من از مردم آمريکا ميخواهم که اين روزها را با جشن ها و فعاليت های مناسب در احترام به اين آزادی ها، گرامی بشمارند.

در اين موقعيت من دست خود را در اين روز نهم ماه دسامبر در سال دوهزار و هشت ميلادی و در دويست و سی امين سال استقلال ايالات متحده آمريکا، به نشانه گواهی بر اين نوشته قرار ميدهم.

جرج دبليو بوش

XS
SM
MD
LG