لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۵

گزارش: پیشگیری از نسل کشی در اولویت سیاست خارجی رئیس جمهوری منتخب آمریکا؟


در حالی که نسل کشی همچنان در دارفور، در کشور سودان، ادامه دارد یک گروه ویژه در واشنگتن بر این باور است که رئیس جمهوری منتخب آمریکا باید پیشگیری از نسل کشی در جهان را در زمره اولویت های سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا قرار دهد.

مادلین آلبرایت، وزیر امور خارجه اسبق و ویلیام کهن وزیر دفاع پیشین آمریکا در اعلامیه مشترکی که از سوی این گروه ویژه منتشر کردند، در این زمینه پیشنهادهائی به رئیس جمهوری منتخب آمریکا ارائه کرده اند.

آنان از باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا خواسته اند پیشگیری از نسل کشی در جهان را، در دستور کار سیاست خارجی دولت خود قرار داده و آن را یکی از اولویت های درجه اول به حساب آورد. آقای اوباما روز بیستم ماه آینده میلادی رسماً در مقام ریاست جمهوری کار خود را شروع خواهد کرد.

خانم آلبرایت میگوید جهان این مسئله را قبول دارد که نسل کشی قابل قبول نیست اما هنوز هم نسل کشی در جهان ادامه دارد. این گزارش بر این متمرکز است که نسل کشی قابل قبول نیست و میتوان و باید از آن در آینده جلوگیری کرد.

در این گزارش همچنین آمده است که رئیس جمهوری منتخب شخصاً باید نشان دهد که برای وی پیشگیری از وقوع نسل کشی در جهان در سیاست خارجی آمریکا برخوردار از اولویت است و پیشنهاد شده که رئیس جمهوری منتخب این مسئله را در شروع کار خویش با ابلاغ یک دستور ویژه عملی کند.

گزارش کمیسیون ویژه همچنین میگوید نسل کشی غیر قابل پیشگیری نیست. این مسئله ای است که از پیش برنامه ریزی شده و درباره اش هشدار نیز داده میشود.

گروه ویژه همچنین پیشنهاد کرده است که دفتر ویژه ای با بودجه ای معادل ۲۵۰ میلیون دلار برای پیشگیری از نسل کشی در جهان در چهارچوب دولت تاًسیس شود.

گروهی که بر امر انتقال قدرت از دولت فعلی به دولت آینده آمریکا نظارت می کند، گفته که پیشنهادات گروه ویژه را بررسی خواهد کرد.

رئیس جمهوری منتخب آمریکا و سناتور هیلاری کلینتون - که در صورت تصویب مجلس سنا در مقام وزیر امور خارجه آمریکا انجام وظیفه خواهد کرد - هر دو بارها خواهان اقدامات شدیدتری در رویاروئی با کشتار صدها هزار انسان در دارفور سودان شده اند.XS
SM
MD
LG