لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۲

رییس شورای ایالتی دیاله، خواهان به تاخیر افتادن انتخابات شد


یک مقام ارشد در استان آشوب زده دیاله در عراق می گوید انتخابات این منطقه که قرار است اوايل سال آینده انجام گیرد، باید به تاخیر انداخته شود.

ابراهیم حسن باجیلان، ریس شورای ایالتی دیاله، امروز، سه شنبه، گفت به دلیل نبودن امنیت کافی، رای گیری باید شش ماه به عقب بیافتد. او گفت خشونت های فرقه ای در دیاله هزاران نفر را آواره کرده است و کاندیداها با امکان ترور روبرو هستند.

رای دهندگان در ۱۴ استان از ۱۸ استان عراق قرار است روز ۳۱ ژانویه، اعضای شوراهای ایالتی را انتخاب کنند.

ارتش آمریکا می گوید دیاله یکی از آخرین قرارگاه های شورشیان است.

در این میان، پلیس عراق ۱۰ نفر را دستگیر کرده است. آنها به انفجارهای مرگبار در شهر فلوجه در هفته گذشته متهم هستند . پلیس عراق می گوید یک فعال ارشد القاعده در عراق از جمله دستگیر شدگان است.

در رویدادی دیگر، ارتش آمریکا در عراق امروز گفت نیروهای ائتلاف در جریان دو روز عملیات برای بر هم زدن شبکه های فرماندهی و کنترل القاعده در عراق، ۱۴ مظنون را بازداشت کردند.

ارتش آمریکا همچنین گفت متعهد نیست دستور یک دادگاه عراق را برای آزاد ساختن «ابراهیم جسام محمد»، خبرنگار عکاس رویترز اجرا کند و او را تا سال ۲۰۰۹ در بازداشت نگاه خواهد داشت.

یک سخنگوی ارتش آمریکا گفت گزارش های اطلاعاتی «جسام» را تهدیدی برای امنیت و ثبات عراق می داند، و کارهای مربوط به آزادی او پس از ۳۱ دسامبر آغاز خواهد شد.

دادگاه جنايی عراق روز ۳۰ نوامبر رای داد که مدرکی علیه جسام وجود ندارد و به ارتش آمریکا دستور داد او را، که از ماه سپتامبر در زندانی در نزدیکی فردوگاه بغداد در بازداشت به سر می برد، آزاد کند.

XS
SM
MD
LG