لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۷

پلیس هند اسامی مهاجمان «مومبای» را منتشر کرد


پلیس هند، اسامی ۹ تیرانداز مظنون را که در جریان محاصره تروریستی سه روزه مومبای ( بمبئی سابق) کشته شدند منتشر کرده است.

تحقیقگر پلیس امروز، سه شنبه، به خبرنگاران گفت مقامات امنیتی جزییات جدیدی درباره مظنونین یافته اند و زادگاه آنها را تا پاکستان دنبال کرده اند. او همچنین اسامی مستعار تیراندازان را فاش ساخت و عکس های هشت مهاجم مظنون را نشان داد. مقامات می گویند عکس نهمین مظنون را نشان نمی دهند زیرا جسد او بیش از حد سوخته بود.

هنوز روشن نیست که پلیس چگونه مظنونین را به شهرهایشان دنبال کرد، اما مقامات هند از تنها تیراندازی که جان به در برده است، بازجويی کرده اند.

پیشتر، رییس جمهوری پاکستان گفت مذاکرات صلح با هند برای خنثی کردن کوششهای تروریست هایی که می خواهند دو کشور را نابود کنند، یباید پیش برود.

آصف علی زرداری در مقاله ای در شماره امروز، سه شنبه، نیویورک تایمز می گوید حملات در مومبای (بمبئی سابق) نه تنها متوجه هند بود بلکه دولت دمکراتیک جدید پاکستان و کوشش های صلحجویانه آن با هند را نیز هدف گرفت.

زرداری می گوید پاکستان به یافتن و مجازات مسئولان حملات تروریستی پای بند است، و یادآور می شود که نیروهای امنیتی در جریان حملات اخیر علیه گروه های ستیزه گر چندین مظنون را دستگیر کرده اند.

رسانه های هند گزارش می دهند مقامات امنیتی پاکستان «ذکی الرحمان لخوی» را بازداشت کردند. او طراح اصلی حملات در بمبئی تلقی می شود و سردسته گروه دیگری است که با حکومت هند در کشمیر می جنگد.

با این حال، مقامات پاکستانی می گویند آنها مظنونین را به هند تحویل نخواهند داد. شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه می گوید پاکستان بر اساس سیستم قانونی خود با آنها برخورد خواهد کرد.

اسلام آباد هرگونه درگیری در حملات سه روزه در مومبای را که بیش از ۱۷۰ کشته بر جا گذاشت تکذیب می کند.

مقامات آمریکا می گویند زرداری ديروز در تماسی تلفنی با کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا، او را از دستگیری ها آگاه ساخت. سخنگوی وزارت امور خارجه گفت پاکستان برای کمک به یافتن مسئولان حملات «گام های مثبتی» بر می دارد.

XS
SM
MD
LG