لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۲

گزارش: بيش از ۲ میلیون زائر دومین روز از مراسم ۵ روزه حج را به جا آوردند


نزدیک به ۳ میلیون زائر از ۱۰۰ کشور جهان امروز، يکشنبه، در کوه عرفه در بیرون شهر مکه دومین روز از مراسم ۵ روزه حج را به جا آوردند.

ديروز، انبوه میلیونی حاجیان، مکه را به قصد عرفه ترک کردند. پیش از ترک مکه مراسم طواف ۷ دور گردش به دور کعبه را به جای آوردند.

عرفه تپه ای است در ۱۵ کیلومتری مکه که گفته می شود پیامبر اسلام آخرین خطبه خود را در ۱۴ سده پیش در آن محل ایراد کرده است. به باور مسلمانان آخرین سوره قرآن نیز در جریان همان خطبه بر پیامبر وحی شده است.

مراسم عرفه که تا نیمه شب طول می کشد نمادی از روز رستاخیز تلقی می گردد، روزی که به اعتقاد مسلمانها همه انسانها در پیشگاه خدا حساب پس می دهند.

فردا بخشی از وقت حاجیان به گردآوری سنگریزه اختصاص دارد تا برای مراسم رمی جمره یعنی پرتاب آنها به ستونهای سنگی در منا آماده شوند. مراسم کشتار گاو، گوسفند و شتر در پایان رمی جمره برگزار می گردد که روز عید قربان، عید مسلمانان است.
قربانی به خاطره و بزرگداشت روزی اختصاص دارد که بنا به منابع اسلامی خداوند گوسفندی برای ابراهیم پیامبر می فرستد تا به جای فرزندش اسماعیل قربانی کند.

حاجیها ۳ روز در منا می مانند و مراسم رمی جمره را به جا می آورند و بعد به مکه باز می گردند و بار دیگر به نشانه وداع کعبه را طواف می کنند.

محمد مجید حاجی آمریکايی از شرکت در مراسم حج بسیار راضی است: «از خدای بزرگ سپاسگزارم که این فرصت را به من داد. خدا گفته است کسی که به عرفه بیاید همه گناهانش پاک می شود.»

محمد عمار از سوریه دعای صلح می کند: «امیدوارم در جهان عرب صلح برقرار شود و خدا پشتیبان برادرانمان در غزه باشد.»

اکرم قاسم از عراق هم آرزوی صلح در کشورش را دارد: «امیدوارم عراقی ها در صلح به سر ببرند، جنگ داخلی پایان یابد و صلح برقرار گردد.»

عربستان سعودی ۱۰۰ هزار مامور امنیتی را برای برقراری نظم روزهای حج به کار گمارده است.


XS
SM
MD
LG