لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۰

گزارش سياسی: برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی ایران و گزینه های غرب


برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی ایران و گزینه های غرب در مقابله با تهدیدهای آن کشور موضوع بحث جلسه ای در موسسه امریکن اینترپرایز در روز گذشته بود که در آن جان بولتن، سفیر سابق ایالات متحده در سازمان ملل متحد و گری میل هولن، ريیس پروژه ویسکانسین در کنترل سلاح هسته ای، شرکت داشتند.

پنج قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد تا کنون نتوانسته است جمهوری اسلامی ایران را از غنی سازی اورانیوم و ادامه برنامه های هسته ای آن کشور بازدارد. از سوی دیگر بنا به گزارش هفته گذشته آژانس بین المللی انرژی اتمی، جمهوری اسلامی ایران تا کنون به اندازه کافی اورانیوم غنی شده برای تولید یک بمب هسته ای را در اختیار دارد.

گری میل هولن از موسسه امریکن اینترپرایز با استناد به این گزارش آژانس و اطلاعاتی که از سایر منابع در دست دارد می گوید: « طبق تخمین ما، ایران در حال حاضر اورانیوم غنی شده کافی با درجه پايین برای ساخت یک بمب را، چناچه تصمیم بگیرد، در اختیار دارد. ما همچنین تخمین می زنیم که تا ماه ژوئن سال آینده، آن کشور اورانیوم غنی شده برای بمب دوم و در ماه نوامبر سال آینده، توانایی ساخت سومین بمب را خواهد داشت.»

آقای میل هولن می افزاید، با توجه به این ارقام می توان چنین نتیجه گیری کرد که جمهوری اسلامی ایران در حال کسب موفقیت در زمینه غنی سازی اورانیوم است. وی می گوید ایران می خواهد که کشوری موفق باشد، اما با مشکلاتی چون کاهش درآمد نفتی و اثرات تحریم ها روبروست.

جان بولتن، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل متحد که در دولت پرزیدنت بوش نیز پست های مهمی را عهده دار بوده می گوید: « سیاستی را که ما در شش سال گذشته دنبال کرده ایم به نقطه ای رسیده است که می توانیم بگوییم با شکست مواجه شده است. دیپلماسی گسترده ای که از سوی دوستان ما در اروپا هدایت شده به جمهوری اسلامی ایران سرمایه ای به نام «زمان» را ارزانی داشته که با پول قابل خرید نبوده و آن کشور را قادر ساخته است که تا این اندازه در برنامه های هسته ای خود جلو رود.»

آقای بولتن معتقد است که ناهماهنگی میان کشورهای غربی برای شدت بخشیدن به تحریم های اقتصادی علیه ایران و نگرانی برای از دست دادن منافع آن کشورها در کشور نفت خیزی چون ایران، تحریم های تصویب شده در شورای امنیت سازمان ملل را کم اثر کرده و جمهوری اسلامی ایران را به سوی هسته ای شدن سوق داده است.

آقای بولتن می گوید، تنها موردی که می تواند ایران را از قابلیت های هسته ای باز دارد، در حال حاضر استفاده بالقوه از نیروی نظامی است، اما هم پرزیدنت بوش و هم ريیس جمهوری منتخب آقای اوباما تنها به این امر اکتفا می کنند که بگویند ایران هسته ای غیر قابل قبول است و هیچیک از آنان آمادگی برداشتن گام لازم را با توجه به شکست راههای دیگر ندارند: «تهدیدهای اسرايیل برای حمله به تاسیسات اتمی ایران اگر تا بیستم ژانویه عملی نشود، ما با یک ایران هسته ای مواجه خواهیم بود.»

آقای بولتن می گوید چنین به نظر می رسد اسرايیل با توجه به گرفتاریهای داخلی و انتخابات پیش رو اتخاذ احتمالی چنین تصمیمی را به دولت آینده آن کشور محول کرده است.

سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید اکنون با بی میلی به نتیجه ای رسیده است که در هشت سال گذشته در برابر آن ایستادگی می کرد و آن اینکه ما با ایرانی هسته ای سر و کار خواهیم داشت زیرا هر راه دیگری با شکست مواجه شده است.

به نظر آقای بولتن جمهوری اسلامی ایران به آنچه می خواسته دست یافته و تمامی بحث ها در باب مذاکره با آن کشور و استفاده از نیروی نظامی علیه آن و تغییر رژیم را پایان یافته تلقی می کند و می گوید مساله ای که اکنون در پیش رو داریم این است که با جمهوری اسلامی ایران دارای سلاح هسته ای چه باید کرد؟

آقای میل هولن در پاسخ به این سئوال گفت: «به نظر من بهترین استراتژی در حال حاضر در مقابله با جمهوری اسلامی ایران افزودن بر فشارهای سیاسی و اقتصادی بر آن رژیم است تا موجب انزوای آن کشور شده و آنان به این درک برسند که بدون داشتن بمب اتم آنها از موقعیت بهتری برخوردار خواهند بود.»

آقای میل هولن معتقد است که آمریکا، اروپا و ژاپن تا کنون اقدامات لازم را برای منزوی کردن جمهوری اسلامی ایران به کار نگرفته اند.

XS
SM
MD
LG