لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۶

گزارش: شهروندان زیمبابوه برای فرار از وبا مهاجرت می کنند


بسیاری از شهروندان زیمبابوه که، برای فرار از ابتلا به بیماری وبا به آفریقای جنوبی گریختند بواسطه عدم دسترسی به آب تمیز در آن کشور همسایه به بیماری ، مبتلا شدند.
در همین حال شمار مبتلایان به وبا در زیمبابوه و نگرانی جهان افزایش می یابد.

شمار روز افزونی از شهروندان زیمبابوه به آفریقای جنوبی می گریزند به این امید که پناهندگی بگيرند و در آن کشور اقامت گزینند.
بسیاری از آنان در مسینا شهری که در ۱۲ کیلومتری مرز دو کشور واقع است ساکن شده اند. ولی این پناهندگان به دلیل نبود آب آشامیدنی تمیز در این شهر آفریقای جنوبی خود به دام بیماری افتاده اند.

هماهنگ کننده فعالیت های صلیب سرخ جهانی در آفریقای جنوبی می گوید آب آشامیدنی و محیط زیست در مسینا تمیز نیست و در نتیجه مردم در این شهر بیمار شده اند.
ولی یک سخنگوی دولت آفریقای جنوبی روز جمعه اظهار داشت کشور وی شمار بیشتری از ماموران بهداشت ارتش و آب تمیز و کمک های ضروری را به نواحی مرزی با زیمبابوه می فرستد.

مشکلاتی که شهروندان زیمبابوه با آن روبرو هستند موجب تاسف جامعه جهانی شده است.

گوردون براون نخست وزیر بریتانیا اظهار داشت آن کشور کمک های بهداشتی را در اختیار زیمبابوه قرار خواهد داد. او افزود: ما هر گونه تجهیزات بهداشتی ضروری را که بتوان به زیمبابوه فرستاد تامین خواهیم کرد. در همین حال از طریق سازمان ملل و اتحادیه اروپا باید محدودیت هایی را برای کسانی که در رژیم زیمبابوه مسئول هستند ایجاد کنیم. ما همگی باید یک صدا بخواهیم به این وضع خاتمه داده شود زیرا مردم زیمبابوه خیلی رنج برده اند.

در همین حال در زیمبابوه با شروع فصل باران شرایط نامناسب تر شده است. در هراره پایتخت و سایر نواحی زیمبابوه باران شدید ، فاضلاب را در خیابان ها و منابع آب آشامیدنی جاری کرده است.

یکی از نمایندگان فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و حلال احمر می گوید در حدود ۱۴- ۱۵ هزار نفر در زیمبابوه مبتلا به وبا هستند و ۵۵۰ تا ۶۰۰ نفر جان خود را در ابتلا به این بیماری از دست داده اند و شیوع این بیماری در نواحی مرزی با آفریقای جنوبی نیز دیده می شود. او اظهار داشت تقاضای کمک جهانی نشان از جدی بودن این مشکل دارد.

شیوع بیماری وبا در زیمبابوه ناشی از سالها کوتاهی و در نتیجه فروپاشی شالوده و زیربنای بهداشتی آن کشور است.

بیماری وبا که در اثر آب و غذای آلوده ایجاد و شایع می شود به آسانی قابل پیش گیری و درمان است ولی سیستم تصفیه آب و تجهیزات بهداشتی و پزشکی زیمبابوه کاملا نابود شده است.

به دنبال این مصیبت اخیر مردم زیمبابوه، ایالات متحده چون بسیاری از دیگر کشور های جهان از رابرت موگابه رهبر مستبد زیمبابوه خواست از مقام خود کناره گیری کند.

بر اساس برآورد سازمان ملل متحد از ماه اوت تاکنون ۱۲۷۰۰ نفر به وبا مبتلا شده اند و ۵۷۵ تن جان داده اند.

رسانه های دولتی زیمبابوه روز ۵ شنبه گزارش دادند وضعیت اضطراری بهداشت ملی در آن کشور اعلام شده است.

XS
SM
MD
LG