لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۹

گزارش: بالاترین نرخ تورم خاورمیانه بر دوش زنان دستفروش ایرانی


ریزش باران قدم ها را تند کرده بود. در آن غروب خیس پاییزی تهران همه برای رسیدن به سقفی تلاش می کردند. هرچه باران تندتر، شتاب مردم بیشتر. اما او در گوشه میدان، درست زیر نور چراغ پیاده رو آرام نشسته بود. گویی فارغ از این ماجراست. تکه پلاستیکی بر سر گذاشته و بر زمین چشم دوخته بود. بر زمین که نه، شاید بر آنچه مقابلش چیده بود. احتمالا همه داشته اش! چند جفت دستکش، جوراب و کلاه بافتنی. برای آنکه کالاهایش را از گزند قطرات سمج باران برهاند، تکه پلاستیکی بر آنها نیز نهاده بود. با دقت به چهره اش نگاه کردم. ۵۰ ساله می زد. مثل خیلی از مادران ایرانی!

زنانی نیازمند اما شریف که باد و باران پاییزی نیز روانه آشیانه شان نمی کند. زنانی که این روزها به هر نقطه پایتخت ایران نظر می کنید، بساطی بر زمین پهن کرده و بسان مردان این شهر دستفروشی پیشه ساخته اند.

ظاهرا موضوعی که سبب حضور بیشتر زنان دستفروش در خیابان های تهران شده، علاوه بر شرایط نابسامان اقتصادی کشور، فشاری است که اخیرا شهرداری پایتخت بر فروشندگان زن دوره گرد در واگنهای مترو اعمال می کند. بسیاری از زنان دستفروش ترجیح می دهند تا به جای حضور در معابر شهر، در واگن های ویژه بانوان مترو به کسب و کار بپردازند. موضوعی که با واکنش تند مسئولان شهرداری تهران روبرو شده است.

بارها مشاهده شده است که ماموران ایستگاه های مترو در حال ضبط کالاهای زنان دستفروش هستند. زنانی که گریه هایشان بی جایی نمی رسد!

روزنامه سرمایه مدتی قبل با اشاره به تلاش مسئولان مترو تهران برای جلوگیری از کسب و کار زنان دستفروش نوشته بود: «بيشتر زنان دستفروش در مترو زنان سرپرست خانوار هستند. يكی از آن‌ها با التماس می‌گويد: صاحبان مترو رحم ندارند. به فكر ما بيچاره‌ها نيستند. می‌دانم كه دستفروشی در مترو كار درستی نيست و در هيچ جای دنيا رواج ندارد اما من چاره‌ای ندارم. شوهرم درآمدی ندارد و اگر من كمك خرجش نشوم چگونه خرج كرايه خانه و مايحتاج خانه را تامين كنيم؟ او در حالی از قطار خارج می‌شود كه كيسه‌های پر از لباس را زير چادر مشكی ‌اش مخفی می‌كند.»

به عقیده کارشناسان مسايل اجتماعی در شرایطی که براساس اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی، ایران در میان کشورهای حوزه خلیج فارس و خاورمیانه دارای بالاترین نرخ تورم است، بروز چنین پدیده های اجتماعی چندان هم نباید دور از انتظار باشد.
محمود بهمنی، ريیس بانک مرکزی ایران، در گزارشی که در مجمع عمومی بانک مرکزی ارائه کرد گفت که ميزان رشد تورم در ايران، طی يک سال گذشته بيش از ۲۴ درصد بوده است.

در همین حال به نوشته روزنامه اعتماد: «براساس آخرین آمارهای جهانی، ایران در سال ۲۰۰۸ رتبه هفتم بالاترین نرخ تورم را در جهان به دست آورد. این رده بندی بر مبنای نرخ تورم سال ۲۰۰۷ که براساس آن نرخ تورم ایران ۱۷ درصد بود، صورت گرفته است، به همین خاطر کارشناسان معتقدند اگر مبنای رده بندی نرخ تورم ۳۰ درصدی باشد با فرض شرایط موجود، ایران رتبه سوم جهانی بالا بودن نرخ تورم را به دست خواهد آورد.»

روزنامه « اعتماد» چند روز پیشتر، نرخ واقعی تورم در مهرماه سال جاری را نسبت به سال گذشته ۳۱ اعلام کرده بود.
از سوی دیگر تحریم های بین المللی اعمال شده علیه برنامه اتمی جمهوری اسلامی نیز، مساله ای است که اقتصاد رنجور ایران را بیش از پیش در تنگنا قرار داده است. شورای امنیت سازمان ملل متحد تا کنون با صدور پنج قطعنامه از مقامات تهران خواسته است تا از غنی سازی اورانیوم دست بردارند. موضوعی که تا کنون با بی توجهی جمهوری اسلامی روبرو بوده است.

حسن روحانی، ريیس مركز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، اخیرا گفته که قطعنامه‌های شورای امنیت علیه جمهوری اسلامی اثرگذار است. وی در ادامه تصریح کرده است: «قطعنامه ‌روی كاغذ نوشته می‌شود، اما كاغذی است تاثیرگذار، كه همین الآن هزینه تمام شده بسیاری از كالاهای ‌وارداتی را برای ما ۱۰ تا ۳۰ درصد افزایش داده است.»
ظاهرا اظهارات آقای روحانی واکنشی به سخنان محمود احمدی نژاد، ريیس جمهوری اسلامی، است که بارها از قطعنامه های شورای امنیت به عنوان کاغذ پاره یاد کرده.

باران بند آمده بود اما اثری از او نیافتم. ظاهرا ماموران مبارزه با سد معبر شهرداری، زن دست فروش را مجبور به تغییر مکان کرده بودند!

XS
SM
MD
LG