لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۱

محمد البرادعی: تحریم های سازمان ملل متحد موضع ایران را سخت تر کرده است


مدیر سازمان بین المللی انرژی اتمی می گوید کوشش برای مهار جاه طلبی های اتمی ایران شکست خورده است.

محمد البرادعی در مصاحبه ای که در شماره امروز، شنبه، لوس آنجلس تایمز منتشر شده است می گوید جهان حتی «یک وجب به سوی پرداختن به مسايل مربوط به آن نزدیک نشده است.»
او می گوید تحریم ها به سخت شدن موضع ایران کمک کرده است، و ایرانیانی که از رهبری فعلی ناراضی هستند از رژیم حمایت می کنند، زیرا بر این باورند که کشور «در محاصره» است.

ایالات متحده و متحدان غرب ایران را به تقويت برنامه اتمی خود برای تولید جنگ افزار اتمی متهم می کنند. ایران تاکید دارد که برنامه اش صلجحویانه است، و از تلاش برای توسعه تکنولوژی اتمی دست بر نخواهد داشت.

با این حال، البرادعی می گوید او خوش بین است که تهران و غرب سرانجام به توافق خواهند رسید، و اضافه می کند باراک اوباما رییس جمهوری منتخب آمریکا «امید زیادی» به او داده ست، بخشی از این رو که به گفتگو با کشورهایی مانند ایران علاقه مند بوده است.

ماه پیش، خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت مایل است ببیند دولت اوباما در مساله اتمی بیشتر با ایران درگیر شود. او همچنین گفت ایالات متحده باید بر مذاکره و تماس با ایران و پنج کشور عمده دیگر فرانسه، بریتانیا، روسیه، چین و آلمان بیافزاید.

اسراییل و ایالات متحده استفاده از نیروی نظامی را برای متوقف ساختن ایران از ساخت تسلیحات اتمی رد نکرده اند.

XS
SM
MD
LG