لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۰

گزیده روزنامه های یکشنبه ۱۷ آذر در ايران


مخالفت اروپا با صادرات گاز ایران از طریق خط لوله ناباکو

روزنامه جمهوری اسلامی به نقل از یک سخنگوی اتحادیه اروپا می نویسد اتحادیه اروپا از گاز ایران در خط لوله ناباکو استفاده نخواهد کرد. به نوشته جمهوری اسلامی، این سخن در حالی مطرح می شود که دولت ایران اعلام کرده قصد دارد گاز خود را از طریق خط لوله ای «مستقل» به اروپا منتقل کند.

جمهوری اسلامی می نویسد ایران بر اساس توافق های صورت گرفته با ترکیه، گاز خود را از طریق خط لوله ای مستقل به نام «پارس» به اروپا صادر می کند که احداث آن ۶ میلیارد دلارهزینه خواهد داشت و طول آن ۳۳۰۰ کلیومتر خواهد بود. به نوشته این روزنامه، «پارس» می تواند رقیبی برای خط لوله ناباکو باشد.

مصائب یك سد «نیمه‌کاره»

روزنامه کارگزاران با اشاره به بارندگی های اخیر در شمال ایران و احتمال شکسته شدن یک سد نیمه کاره در این منطقه می نویسد درحالی که جمهوری اسلامی پس از مشارکت در ساخت کارخانه تولید برق در سریلانکا و تکمیل چند فاز ‏پروژه‌های صنعتی در سوریه و ترکمنستان، اینک به دنبال ساخت مسکن در الجزایر است و وزیر مسکن دولت نهم در دیدار با همتای الجزایری خود، خبر از ساخت مسکن در این کشور داده، در ‏شمال ایران، همزمان با بارندگی روزهای اخیر و نیمه‌کاره رها شدن «سد بیجار»، امكان داشت یک «فاجعه تمام‌عیار» رقم بخورد.

به نوشته این روزنامه احتمال شکسته‎ ‌شدن سد بیجار در شهرستان رودبار، باعث شد تا مسوولان استان گیلان از ساکنان روستاهای پایین‌‏دست این سد بخواهند منازل خود را ترک کنند. کارگزاران می نویسد «روح‌الله قهرمانی»، استاندار گیلان ظهر سه‌شنبه در یک پیام ‏رادیویی «جدی» به ساکنان پایین‌دست این سد هشدار داد هرچه سریع‌تر به مکان‌های مرتفع پناه ببرند.

اما این مقام مسوول اخیرا گفته با کاهش شدت بارندگی‌ها و تبدیل آن به برف در مناطق بالادست، شرایط سد در حال ساخت شهر بیجار«بهتر» شده است.

وزارت دفاع خواستار همکاری نظامی با بخش خصوصی

روزنامه آفتاب یزد از درخواست «وزارت دفاع» برای همکاری با «بخش خصوصی» در زمینه ساخت و تامين قطعات مورد نياز «صنايع دفاعی» خبر می دهد.

به نوشته این روزنامه، وزارت دفاع طی فراخوانی از همه مديران و مسئولان مراكز علمی، دانشگاهی، صنعتی، متخصصان، دانشمندان، محققان و صنعتگران برای بازديد از «نمايشگاه دائمی برون‌سپاری قطعات» دعوت کرده است. آفتاب یزد می نویسد این نمایشگاه با هدف همکاری وزارت دفاع و بخش خصوصی برپا شده است.

برداشت ۹ برابری رقبای ایران از میادین نفت و گاز خلیج فارس

روزنامه سرمایه از برداشت بیشتر رقبای ایران از میادین نفت و گاز خلیج فارس می نویسد. به گفته مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، سیف الله جشن ساز گفته است کشور های حاشیه خلیج فارس «۹ برابر» بیشتر از ایران از مخازن گاز و نفت خلیج فارس برداشت می کنند.

به نوشته این روزنامه، مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران همچنین گفته است در آمد نفتی ایران از ابتدای سال جاری خورشیدی تا کنون، حدود ۶۱ میلیارد دلار بوده است. در همین حال، این مقام وزارت نفت گفته در همین مدت ایران ۳/۶ میلیون تن بنزین و ۱/۸ میلیون تن گازوئیل وارد کشور کرده است.

XS
SM
MD
LG