لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۷

گزارش اجتماعی: ساخت خانه های شنی برای خانواده های  فقیر آفریقای جنوبی


تری فیتزپاتریک، خبرنگار صدای آمریکا، کیپ تاون

خانه سازان در آفریقای جنوبی برای خانواده های کم درآمد ساخت انواع جدیدی از خانه ها را آغاز کرده اند.

این خانه ها شبیه بناهای معمولی هستند، اما دیوارهای آن ها از کیسه های شنی ساخته شده اند.

مهندسین معماری معتقدند تجربه استفاده از این نوع ساختمان سازی شیوه ای سریع تر و راحت تر است.

آفریقای جنوبی سالانه ۲۵۰ هزار خانه برای اقشار فقیر کشور می سازد.

اما ده خانه در منطقه « پارک آزادی » ساخته شده اند که بنای آن ها با شیوه های استاندارد ساختمان سازی بسیار متفاوت است.

لیویاندا مپهالوا، مهندس شرکت معماران ام ام ای، که از سوی شرکت طراحی ایندابا، یک بنیاد در کیپ تاون مامور شده تا برای ساخت خانه های اقشار کم درآمد ایده های جدیدی مطرح کند می گوید: « ما ناچار بودیم که برای یافتن شیوه متفاوتی از خانه سازی خلاقیت به خرج دهیم . معمولا" به این دلیل که به شیوه های سنتی و قدیمی ساختمان سازی عادت کرده ایم، خود را برای یافتن روش های جایگزین به چالش نمی کشیم.»

اولین نوآوری گروه مهندسین معمار این بود که از چارچوب نقشه زیربنایی استاندارد قدیمی خانه یک طبقه فراتر بروند.

نقشه خانه های جدید دو طبقه است. یک اتاق نشیمن ، آشپزخانه و حمام در طبقه اول و دو اتاق خواب و یک بالکن در طبقه دوم طراحی شده است.

مپهالوا می گوید:« اتاق نشیمن به مساحت ۵۸۱ متر مربع جدید بزرگتر و بهتر از خانه هایی است که پیش از این برای اقشار کم درآمد آفریقای جنوبی ساخته شده اند.

هدف ما این است که اثری از وقار و احترام را در خانه های مردم کم درآمد به جای بگذاریم و ما در مقام مهندسین معمار، به منظور بهبود زندگی خانواده های کم درآمد با چالش عملی کردن دیدگاه های خود در ساختمان سازی روبرو هستیم. اما همزمان باید در اجرای پروژه ها کیفیت مناسب را نیز در نظر بگیریم تا این خانواده ها در خور شان خود زندگی کنند».

یک کارخانه کوچک در نزدیکی منطقه ساخت این خانه ها، غیرمتعارف ترین نوآوری در این نوع خانه سازی را به کار برده است.

اسکلت های این خانه ها در شرکتی به نام اکو بیم آماده شده و به محل ساختمان سازی انتقال داده می شوند.

مایک ترمیر، که مهندس طراحی اسکلت های ساخته شده از چوب و فلز است می گوید: « این اسکلت ها ساختمان سازی را ساده تر و سریع تر می کند و در شرایطی که طرح زیربنایی وجود ندارد، ایده آل هستند».

زمانی که اسکلت ها را بالا می برند، دیوارها با ۳۵۰۰ کیسه شنی پر می شوند.

ترمیر می گوید: « کیسه شنی که مردم منطقه خود در محل بنای ساختمان پر می کنند، با دوام و مقاوم است و هزینه ها را کاهش می دهند. زمانی که مالکان خود دست اندرکار ساخت خانه هایشان هستند و به توسعه پروژه خانه سازی کمک می کنند، ارزش ملک بالاتر می روند و این طرح برای مردم فرصتی فراهم می کند تا در ساخت خانه هایشان نقشی داشته باشند و حتی کمک افرادی که از حرفه ای برخوردار نیستند نیز برای ما غنیمت است. همزمان با بالا رفتن اسکلت بنا، فضاهای خالی پر می شوند».

خانواده هایی که پیش از این آلونک های محقر زندگی می کردند، به زودی به این ده خانه که دیوارهای آن ها با کیسه های شنی پر شده اند اسباب کشی خواهند کرد.

سرمایه ساخت این خانه ها از سوی کمک های اهدایی خصوصی فراهم شده است.

این پروژه به تازگی جایزه معماری کری استون دانشگاه کنتاکی را دریافت کرده است.

اما هنوز مشخص نیست که مقامات آفریقای جنوبی نوآوری استفاده از کیسه شنی را در پروژه های توسعه مسکن و خانه سازی اتخاذ خواهد کرد.

ارزیابی مهندسین معماری حاکی از آن است که بنای هریک از این خانه ها حدود ۱۰ هزار دلار هزینه در بر داشته است، رقمی که نه تنها بیش از انتظار است بلکه دو برابر هزینه ساخت خانه هایی ست که پیش از این برای خانواده های کم درآمد آفریقای جنوبی ساخته می شد.

XS
SM
MD
LG