لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۸

دو مرد هندی در ارتباط با حملات تروریستی در بمبئی دستگیر شدند


پلیس هند دو مرد هندی را به اتهام کمک به مسئولان حملات مرگبار در مومبای ( بمبئی سابق) دستگیر کرده است.

از زمان پایان محاصره ۶۰ ساعته ای که در جریان آن ۱۷۱ تن، از جمله ۹ مهاجم، کشته شدند، آنها نخستین افرادی هستند که دستگیر می شوند.

پلیس روز شنبه گفت دو مظنون روز جمعه به اتهام تبانی و کلاهبرداری در شهر کولکاتا - معروف به کلکته - دستگیر شدند.

آنها متهم هستند با استفاده از شناسنامه های مردگان کارت های تلفن همراه را که مردان مسلح بعدا بکار بردند، خریدند.

هنوز روشن نیست که آیا آن دو مرد از توطئه تروریستی آگاه بودند یا نه، و کارت های تلفن چگونه در اختیار مهاجمان قرار گرفت.

هند گروه افراطی لشکر طیبه در پاکستان را مسئول حملات می داند. دستگیری دو مرد هندی در روز جمعه ، و بازداشت یک مرد دیگر هندی در فوریه همراه با نقشه های محل هایی که هدف قرار گرفتند، امکان ارتباط های داخلی با حملات را مطرح می سازد.

بر تدابیر امنیتی در سراسر هند افزوده شده است. پلیس می گوید روز شنبه در بیمارستانی در شهرناگپور در غرب کشور، مقادیری مواد منفجره پیدا کرد.

در این میان، رسانه ها و مقامات ارشد پاکستان می گویند مردی که وانمود می کرد وزیر امور خارجه هند است، هفته پیش دو کشور را تقریبا به آستانه جنگ کشاند.

گزارش ها حاکی است مرد تلفنی با آصف علی زرداری رییس جمهوری پاکستان تماس گرفت و به شیوه ای " تهدید کننده" با او سخن گفت، و پاکستان نیروهایش را بحال آماده باش در آورد.

مقامات پاکستان می گویند تلفن احتمالا از وزارت امور خارجه هند زده شد. اما مقامات هند آنرا تکذیب می کنند و می گویند شماره " کالر آیدی" که روی تلفن افتاد، جعلی بود.

نماینده ارشد پاکستان در بریتانیا روز شنبه گفت او پس از آغاز محاصره بمبئی اطلاعی دریافت کرد که هند یک حمله نظامی به پاکستان را طرح ریزی می کند. وی حاضر نشد منابع خود را معرفی کند، اما گفت رییس جمهوری پاکستان را از نگرانی های خود آگاه ساخت.

در این میان، کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا و گروهی از سناتورهای آمریکایی جداگانه برای فرونشاندن تنش به هند و پاکستان سفر کرده اند.

جان مک کین، کاندیدای سابق ریاست جمهوری آمریکا روز شنبه در اسلام آباد با رهبران پاکستان ملاقات کرد. او اظهار عقیده کرد که پاکستان با هند همکاری خواهد کرد و برای جلوگیری از عمیق تر شدن بحران، بموقع اقدام لازم را بعمل خواهد آورد.

XS
SM
MD
LG