لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۵

گزارش: به دنبال تخلیه شهرک نشینیان یهودی برخورد و تنش همچنان در شهر الخليل ادامه دارد


به دنبال تخلیه شهرک نشینیان یهودی از ساختمانی در مرکز شهر الخلیل که روز ۵ شنبه صورت گرفت، برخورد و تنش همچنان در این ناحیه کرانه باختری رود اردن ادامه دارد. به رغم تدابیر امنیتی اسراییل گفته می شود ديروز، جمعه، یکی از شهرک نشینیان یهودی به سوی دو مرد فلسطینی شلیک کرده است. فلسطینیان همچنین ادعا می کنند شهرک نشینیان یهودی صبحگاه امروز، شنبه، یک خانه را در شهر الخلیل به آتش کشیدند.

اسراییل ديروز پلیس و ارتش آن کشور را در کرانه باختری رود اردن به حالت آماده باش در آورد. این اقدام اسراییل به دنبال بروز تنش هایی صورت گرفت که پس از تخلیه شهرک نشینیان یهودی از ساختمانی در مرکز شهر الخلیل افزایش گرفته است.

شهرک نشینیان یهودی سال گذشته بدون مجوز از سوی دولت در یک ساختمان ۴ طبقه مسکن گزیدند و ادعا کردند ساختمان را از یک فلسطینی خریده اند. اما این مرد فلسطینی می گوید او مدرک مالکیت ساختمان را در دست دارد و یهودیان به زور ساختمان را به تصرف گرفته اند و او مایل است شخصا در آن سکنا گزیند.

به دنبال بالا گرفتن دعوا بر سر مالکیت ساختمان ماه گذشته دیوان عالی اسرايیل حکم تخلیه ساختمان را تا حل و فصل کامل دعوی صادر کرد. از آن جا که ساکنان یهودی ساختمان از اجرای حکم سر باز زدند روز ۵ شنبه ماموران دولتی اسراییل آنان را از ساختمان بیرون راندند که با مقاومت و برخورد شهرک نشینان مواجه شد. جوانان یهودی به پلیس اسراییل و فلسطینیان حمله کرده و خانه و اتومبیل های فلسطینیان را به آتش کشیدند.

در این برخورد ۳۵ اسراییلی و ۱۷ فلسطینی مجروح شدند.

به دنبال این برخورد ها روز جمعه در حالی که ساختمان مورد بحث خالی از سکنه و تمامی درهای آن قفل شده بود ارتش نیز در اطراف آن پاسداری می کرد. سربازان فقط اجازه دادند شهرک نشینان برای مدت کوتاهی به داخل ساختمان بروند تا مایملک خود را خارج سازند. در همین حال فلسطینیانی که در نزدیک ساختمان زندگی می کنند از منزل های خود خارج شدند تا خسارت ناشی از برخوردها را بررسی کنند.

تدابیر امنیتی در الخلیل و سایر نواحی کرانه باختری رود اردن افزایش یافته است و ۵۰۰ مامور پلیس آرامش را در الخلیل برقرار می کنند.

ریاض المالکی وزیر امور خارجه فلسطینیان روز جمعه خشونت های الخلیل را محکوم کرد و گفت: این برخوردها بسیار خطرناک است و جامعه جهانی باید در مورد آن اقدام کند. ما از شورای امنیت سازمان ملل درخواست کرده ایم که هر چه زودتر تشکیل جلسه دهد و به این مساله رسیدگی کند. ما می خواهیم فلسطینیان ساکن نوار غربی رود اردن و به ویژه الخلیل تحت حفاظت نیروهای بین المللی قرار گیرند. از اسراییل نیز می خواهیم شهرک نشینان یهودی و سربازان خود را از این شهر خارج کند.

به رغم تدابیر امنیتی شدید، فلسطینیان ساکن الخلیل ادعا کردند شهرک نشینان یهودی امروز یک خانه در کناره محله یهودی نشین شهر را به آتش کشیدند.
ولی مقامات امنیتی اسراییل اظهار داشتند در این مورد گزارشی دریافت نکرده اند.

شهر الخلیل که برای مسلمانان و یهودیان مقدس و گرانقدر است همواره صحنه برخورد و اختلاف فلسطینیان و اسراییلیان بوده است. این شهر محل سکونت نزدیک به ۶۰۰ یهودی است که اغلب آنان افراط گرا هستند. این عده در میان تدابیر امنیتی شدید دولت اسرايیل، در میان بیش از ۱۷۰ هزار فلسطینی زندگی می کنند.

XS
SM
MD
LG