لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۶

گزارش اجتماعی: برگزاری مراسم سالانه حج در میان تدابیر شدید امنیتی


ادوارد برانیان، خبرنگار صدای آمریکا، قاهره

مراسم سالانه حج امروز شنبه به طور رسمی در عربستان شروع می شود. در عین حال مقامات سعودی تلاش می کنند از وقوع مجدد فجایع سال های گذشته جلو گیری کنند.

زیارت حج یکی از پنج واجبات آیین اسلام است که هر مسلمان واجد شرایطی باید یک بار در عمر خود انجام دهد.

هر کشور مسلمانی سهمیه ای دارد که تصریح می کند چه تعداد زایر به مراسم حج اعزام خواهد کرد.

بنا به آژانس خبری سعودی، تعداد زایرین حج امسال دو و نيم میلیون نفر گزارش شده است.

نیرو های مداخله ضربتی سعودی که برخی از آنها سر تا پا سیاه پوشیده اند، در خارج مکه ، نزدیک کوه عرفات مشغول سرود خوانی و تمرین برای مقابله با اختلال های احتمالی و بلایای طبیعی هستند.

تلویزیون دولتی سعودی گزارش می دهد ۵۰ هزار سرباز و نیروی پلیس که با هلی کوپتر و زره پوش مجهز شده اند در حال آماده باش قرار دارند. تعداد زیادی آمبولانس، ماشین آتش نشانی و خودرو ی پلیس نیز به چشم می خورد.

نایف ابن عبد العزیز، وزیر کشور و همچنین رییس کمیته نظارت بر مراسم حج، آمادگی نیرو های پلیس و ارتش را از نزدیک بازرسی می کند. او به خبر نگاران گفت که پادشاهی عربستان، نهایت تلاش خود را برای آسایش و امنیت زایران در مراسم حج امسال کرده است.

او می گوید برای حفظ امنیت و آسایش زایرین هر کاری که از دست بر می آمده انجام شده است.

او افزود تا کنون هیچ اطلاعاتی مبنی بر احتمال تهدید امنیتی در یافت نکرده است ولی با این وجود نیرو های کشورش با یاری خداوند متعال ، تلاش خواهند کرد که هیچ چیز آرامش مراسم حج امسال را بر هم نزند.

در نزدیکی مکانی که حجاج به طور نمادین به سوی شیطان سنگ پرتاب می کنند، دولت عربستان برای ساختن یک پل عابر پیاده دو طبقه بسیار بزرگ، بالغ بر یک میلیاد دلار هزینه کرده است.

در سالهای اخیر چندین تن در حین اجرای مراسم سنگ اندازی ، زیر دست و پای زایرین کشته شده اند.

گروه های نوجوانان پیش آهنگ که پیراهن قرمز پوشیده اند، برای راهنمایی زوار در بالا رفتن از کوه عرفات که از تشریفات مراسم حج است آماده می شوند.

مراسم نمادین بالا رفتن از کوه عرفات در زیارت حج از اهمیت بالایی برخوردار است.

مصطفی قلایینی ، مسلمان ۳۲ ساله لبنانی که سال ها پیش در مراسم حج شرکت کرده است، توضیح می دهد: « بهترین روز در مراسم حج ، روز عرفات است.
روزی که تمام زایرین بر روی کوه عرفات می ایستند. این دلیل اصلی مراسم حج است زیرا مسلمانان را با هم متحد می کند. مسلمانان از شرق، غرب، شمال و جنوب جهان در این روز به این مکان مقدس می آیند و در حالیکه فقط دو پارچه سفید رنگ پوشیده اند به دیگران نشان می دهند که این خواسته خداوند متعال است. که همه با هم یکی باشند، یکی برای همه و همه برای یک. این بدین معنی ست که ما همه با هم برابریم و باید به یکدیگر کمک کنیم ، باید به یکدیگر نیکی کنیم.
در اینجا هیچ فرقی میان مدیر و کارمند نیست. هیچ فرقی میان زن و مرد نیست. همه یکی هستند. همه باید از خداوند اطاعت کنند و اعمال خوب انجام دهند.»

کوه عرفات مکانی است که محمد آخرین خطابه خود را برای پیروانش ایراد کرد.
بنا به گفته قرآن ، کتاب مقدس مسلمانان، این همان مکانی است که ابراهیم نبی، پسر خود را برای قربانی کردن آورد و آنگاه خداوند به او دستور داد یک بره را به جای پسرش قربانی کند.

مزدلفه ، مکانی است که زوار مسلمان آخرین سنگ اندازی به سوی شیطان را اجرا می کنند.

آنها به طور نمادین برای برائت از شیطان و وسوسه های او به سوی سه ستون سنگی ریگ پرتاب می کنند.

یک مرد سالخورده پاکستانی در این باره می گوید: « وقتی شیطان را سنگ می زنیم ، می گوییم ای الله ، ای پروردگار متعال، ما خواسته تو را می خواهیم. ما این شیطان، کسی که ما را از مسیر الله منحرف می کند سنگ می زنیم.»

در آخرین تشریفات حج، زوار موهای سر خود را می تراشند و برای قربانی کردن گوسفند آماده می شوند.

بیشتر حاجی ها گوسفند را قربانی نمی کنند، بلکه با خرید یک کوپن برای قربانی کردن گوسفند، گوشت آن را به مراکز خیریه اهدا می کنند.XS
SM
MD
LG