لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۸

ابراز نگرانی تحقيقگران حقوق بشر از سرکوب طرفداران حقوق زنان در ايران


ابراز نگرانی تحقيقگران حقوق بشر از سرکوب طرفداران حقوق زنان در ايران
ابراز نگرانی تحقيقگران حقوق بشر از سرکوب طرفداران حقوق زنان در ايران

دو تحقیقگر حقوق بشر سازمان ملل متحد نگرانی عمیق خود را از سرکوب طرفداران حقوق زنان در ایران ابراز داشته اند.
مارگارت ِسکاگ یا، گزارشگر ویژه وضعیت مدافعان حقوق بشر، و یاکین ارتورک، گزارشگر ویژه خشونت علیه زنان، در بیانیه مشترکی گفتند: طی دوسال گذشته، مدافعان حقوق زنان در روند فعالیت های مسالمت آمیز خود با وضعیتی دشوار روبرو بوده اند... تظاهر کنندگان دستگیر، بازداشت، و مجازات شده اند. بسیاری از آنها بزندان افتاده اند. "زنان و مردانی که در کمپین جمع آوری یک میلیون امضا شرکت دارند، بویژه هدف بوده اند.
این کمپین یک حرکت مردمی است که می خواهد ایرانیان را از قوانین تبعیض آمیز علیه زنان آگاه سازد و شرکت کنندگان در آن برای حمایت از درخواست خود امضا جمع می کنند. خانم سکاگ یا و خانم ارتورک گفتند تا امروز ۱۸ نامه در مورد اقداماتی که علیه بیش از ۷۰ نفر از مدافعان حقوق زنان عضو این کمپین صورت گرفته، برای مقامات ایران فرستاده اند. تا کنون فقط سه پاسخ از دولت ایران دریافت کرده اند.

بیانیه دو گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، در پی گزارش بان کی – مون دبیر کل سازمان ملل متحد، که از نقض حقوق زنان ایران، از جمله رفتار با مدافعان حقوق زنان، انتقاد می کند، و نیز تصویب پیش نویس قطعنامه ای در مورد وضعیت حقوق زنان در ایران در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد، صادر می شود.

افزون بر این، یک کنسرسیوم سازمان های طرفدار حقوق بشر، شامل دیده بان حفوق بشر، فدراسیون بین المللی حقوق بشر، و مجمع آسیا و اقیانوسیه در مورد زنان و توسعه، بیانیه ای صادر کرده است که از دولت ایران می خواهد به آزار طرفداران حقوق زنان پایان دهد و به حقوق آزادی تشکیل انجمن و گردهمائی احترام بگذارد. این حقوق در اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، که ایران تصویب کرده، مندرج است.

ایالات متحده به صداهایی که در سطح بین المللی بلند شده است می پیوندد و از دولت ایران می خواهد آزار مدافعان ایرانی حقوق بشر را متوقف کند، از جمله مدافعان حقوق زنان که می خواهند از حقوق و آزادی های اساسی و جهانی خود برخوردار شوند.

XS
SM
MD
LG