لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۵

روسای جمهوری پاکستان و افغانستان در ترکیه با یکدیگر ملاقات کردند


حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان وآصف علی زرداری رییس جمهوری پاکستان ، روز جمعه در دیداری در استانبول درباره کاهش تنش و تقویت مناسبات بین دو همسایه بحث کردند. میزبانی جلسه را عبدالله گل رییس جمهوری ترکیه بر عهده داشت.

سال پیش، کرزی و پرویز مشرف رییس جمهوری وقت پاکستان با یکدیگر ملاقات کردند و هر دو قول دادند در امور امنیتی بیشتر همکاری کنند.

افغانستان و ایالات متحده دولت پاکستان را به شدت عمل علیه ستیزه گران در منطقه قبیله ای پاکستان فراخوانده اند. آنها از آنجا به سربازان خارجی در افغانستان حمله می کنند.

روز پنجشنبه، پرزیدنت بوش با رییس جمهوری ترکیه تماس گرفت و از او بخاطر کوشش برای پیشبرد همکاری بین رهبران پاکستان و افغانستان سپاسگزاری کرد. آقای بوش همچنین از تعهد عبدالله گل به ثبات و امنیت در افغانستان قدردانی کرد.

ترکیه، بعنوان یک کشور اسلامی سکولار که در چهار راه اروپا و آسیای غربی قرار دارد، عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد و ناتو است و می خواهد به اتحادیه اروپا بپیوندد، اخیرا تلاش کرده است موقعیت منطقه ای خود را تقویت کند.

آنکارا در مذاکرات بین اسراییل و سوریه میانجیگری کرده و مناسبات خود با ارمنستان را از سرگرفته است. در پی مناقشه گرجستان و روسیه در ماه اوت، درصدد برآمده است گروهی برای حل مناقشات در قفقاز تشکیل دهد.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه ماه پیش در مصاحبه ای با نیویورک تایمز پیشنهاد کرد بین ایران و دولت آینده آمریکا میانجیگری کند.

XS
SM
MD
LG