لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۴

پرزیدنت بوش از افزایش شمار بیکاران در آمریکا ابراز نگرانی کرد


رییس جمهوری آمریکا می گوید از سیل کارگرانی که مشاغل خود را اخیرا از دست داده اند ، و از این که برخی از شرکت های اتومبیلسازی آمریکا ممکن است جان بدر نبرند، بسیار نگران است.
آقای بوش این نگرانی را در پی انتشار گزارش دولت ابراز داشت که نشان میدهد اقتصاد آمریکا در ماه نوامبر نیم میلیون شغل را از دست داد.
او گفت دولت در تلاش است به عوامل مشکل - سقوط بازار مسکن و سخت شدن گرفتن اعتبار - بپردازد، و یاد آور شد که بهبود در بازار اعتبار آغاز شده است.
باراک اوباما رییس جمهوری منتخب قول داد به وضعیت اقتصادی با " قاطعیت فوری" پاسخ دهد، اما هشدار داد که برطرف ساختن مشکل وقت خواهد گرفت.


دراین میان، مدیران صنعت اتومبیلسازی آمریکا روز جمعه بار دیگر از قانونگزاران درخواست کردند وام های دولتی برای نجات مالی شرکت ها را تصویب کنند. آقای بوش کنگره را ترغیب کرد بسرعت در این باره عمل کند، اما گفت او نگران آن است که شرکتهایی که خواهان دریافت کمک مالی از مالیات دهندگان هستند، نتوانند دوام بیاورند.


مدیران شرکت های فورد، کرایسلر و جنرال موتورز، که در جلسه کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان توضیح می دادند، خواهان بالغ بر ۳۴ میلیارد دلار کمک دولت هستند. شرکت ها، و اتحادیه های کارگران آنها، هشدار داده اند که بدون وام دولت، ممکن است میلیون ها شغل از دست برود. جنرال موتورز روز جمعه اعلام کرد دو هزار کارگر دیگر را در آمریکای شمالی اخراج می کند.
رییس دمکرات کمیته گفت کشیده شدن شرکت ها به ورشکستگی یک فاجعه خواهد بود.
یک عضو جمهوریخواه کمیته گفت نسبت به پیشنهاد نجات مالی مشکوک است، اما اظهار داشت از کمک محدود برای تجدید ساختار شرکت ها حمایت می کند.
کنگره ممکن است وقتی برای جلسه کوتاهی پس از انتخابات درهفته آینده باز می گردد، به پیشنهاد کمک به اتومبیلسازان رای دهد.

XS
SM
MD
LG