لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۹

پرزیدنت بوش : آمریکا به ایران اجازه نخواهد داد جنگ افزار اتمی به دست آورد


پرزیدنت بوش می گوید صدام حسین رهبرسابق عراق خطری بود که جامعه بین المللی نمی توانست آنرا در پی حملات ۱۱سپتامبر ۲۰۰۱ تحمل کند. او همچنین می گوید غنی سازی اورانیوم در ایران همچنان تهدیدی برای صلح است.

آقای بوش روز جمعه در جلسه ای در مرکز سیاست خاورمیانه در موسسه پژوهشی بروکینگز در واشنکتن، گفت: هرچند صدام حسین در آن حملات دست نداشت، اما آمریکا ناچار بود تصمیم بگیرد آیا می تواند یک «دشمن قسم خورده » را که از تروریسم حمایت می کرد و به اعتقاد سازمان های اطلاعاتی در سراسر جهان تسلیحات کشتار جمعی داشت، تحمل کند یا نه.

رییس جمهوری آمریکا گفت پس از حملات ۱۱سپتامبر، که نزدیک به سه هزار تن را کشت، برای او و دیگر رهبران جهان روشن شد خطر تهدید عراق بزرگتر از آن است که بتوان آنرا پذیرفت.

آقای بوش گفت جنگ درعراق « از آنچه انتظار می رفت طولانی تر و گرانتر » بوده است، اما کشور از یک دشمن به دوست آمریکا تبدیل شده است، و یادآورشد: تصمیم به برکناری صدام حسین در پی حمله آمریکا در سال ۲۰۰۳ نمی تواند جدا از حملات ۱۱سپتامبر دیده شود.

آقای بوش می گوید خاورمیانه هنوز با « چالش های جدی» روبرو است، ایران و سوریه به حمایت از تروریسم ادامه می دهند و غنی سازی اورانیوم در ایران، همچنان « تهدیدی عمده برای صلح» است.

او می گوید ایالات متحده، به خاطر ایمنی مردم خود و صلح جهان، به ایران اجازه نخواهد داد اسلحه اتمی به دست آورد.
آقای بوش، که ماه آینده مقامش را ترک می کند، می گوید رویکرد ایالات متحده به خاورمیانه درهشت سال ریاست جمهوری او، در نگرش جاه طلبانه، درعمل شجاعانه و در مقصود قاطع بوده است.

آقای بوش گفت او نخستین ريیس جمهوری آمریکا بود که خواهان تاسیس کشوری برای فلسطینیان شد و تقویت حمایت از یک راه حل دو کشوری، یکی از بالاترین ارجحیت های ریاست جمهوری او بوده است.

XS
SM
MD
LG