لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۸

گزارش علمی: شفا با طب سنتی در مرکزی شیک و مدرن در آفریقا


ناومی سک، خبرنگار صدای آمریکا، داکار

همزمان با توسعه و پیشرفت های مدرن در ساختار پزشکی جوامع آفریقایی، برای درمان با طب سنتی نیز شیوه های جدید و شیکی ارایه می شود.

یک مرکز شفا در داکار، پایتخت سنگال درمان با طب سنتی را با شیوه های درمانی لوکسی همچون ماساژ و بهداشت و زیبایی پا در هم می آمیزد.

در این مرکز که در منطقه خوش آب و هوایی تاسیس شده، کارمندی که یونیفورم تمیز و رنگی به تن کرده در یک چادر می نشیند و با انواع کرم ها و شمع هایی که در تاقچه ها چیده شده اند، پاهای مراجعه کنندگان را ماساژ می دهد و ناخن هایشان را لاک می زند.

اولینا مرتل، بنیانگذار این مرکز با اشاره به چمن سبز اطراف مرکز می گوید:« وقتی مردم نیاز دارند که در هوای باز باشند، تماس با طبیعت و زمین برای سلامتشان مفید خواهد بود. »

از جمله خدمات مرکز مرتل مغازه کوچکی است که انواع کرم و پمادها را می فروشد.

مرتل می گوید: « نسخه این کرم ها و پمادهای درمانی از مادربزرگش به او به ارث رسیده است. این پمادها خاصیت های مختلفی دارند و بعضی از آن ها خاصیت درمانی دارند و بعضی برای هموروئید خوب هستند.»

محصولاتی با مواد اولیه مشابه در نقاط مختلف داکار توزیع می شوند.

درمان با طب سنتی معرفی شده توسط کاوسوو سامبو، استاد بازنشسته دانشگاه و گیاه شناس در سراسر داکار رایج است.

دستیارهای سامبو در دفتری بی پنچره و شلوغ کار می کنند. پودرها را مستقیم در نایلون های پلاستیکی می ریزند و داروهای دیگر را که از ریشه و چوب طبیعی ساخته شده اند در روزنامه می پیچند.

مرتل، یک دورگه آفریقایی ست که در زمینه درمان با عطر و بوی خوش و شیوه های ماساژ آسیایی در فرانسه تعلیم دیده است.

وی می گوید:« خدمات این مرکز شفا اقتضا می کند که محیط آن شیک و مدرن باشد. فعالیت های ما بر سلامت روح و جسم متمرکز شده است. سلامت و بهزیستی در حس بینایی، لامسه و بویایی نهفته است و این خدمات و بسته بندی های زیبا و تهیه محصولات طبیعی و ارگانیک به طبع گران تر هستند.»

قیمت محصولات این مرکز از ۶ تا ۱۲ دلار هستند. در این مرکز هزینه درمان هموروئید فقط چهار دلار است.

مرتل می گوید: « اولویت اصلی این است که استفاده از شیوه های درمانی طب سنتی همه جانبه به همراه تکنیک های آسیایی شیاتسو و رایکی ، جایگاه واقعی خود را در صحنه جهانی بیابند. شیوه های آفریقایی مزایای بسیاری دارند و به این علت که اطبای طب سنتی زیاد در مورد آن صحبت نمی کنند، چندان رایج نشده اند.»

او می افزاید: « زمانی که در پی گردآوری اطلاعاتی در مورد ماساژ آفریقایی بودم هیچ پاسخی برای پرسش های خود نیافتم. در نهایت به این نتیجه رسیدم که به جای پرسش مستقیم از طریق مشاهده، شیوه های آن ها را بیاموزم و با یادگیری فلسفه طب سنتی این شیوه را به کار گیرم. »

در مقام نمونه مرتل دریافته که سنت ماساژ نوزادان در یک دیدگاه قدیمی ریشه دارد که تولد را به جدایی از سه عامل جدایی از آب رحم، از مادر و از جفت نوزاد تعبیر می کند.

مرتل یادآوری می کند هدف این نوع ماساژ این است که نوزاد را پس از جدایی آرام نموده و او را به پذیرش حیات جدید عادت دهند. وی امیدوار است با استفاده از این مرکز، افراد بیشتری را با تکنیک های درمانی آفریقایی آشنا کند. کلاس های ماساژ درمانی نیز در این مرکز برگزار می شوند.

تکنیک های آفریقایی و آمیزش آن ها با روش های آسیایی که مرتل در دوره های آموزشی آکادمیک آموخته، به بهبود و درمان مامی هشت ساله کمک کرده است.رشد ماهیچه های مامی بر اثر ابتلا به بیماری مننژیت در دوران کودکی آسیب دیده اند. وی یکی از چندین کودک معلولی است که به طور رایگان در مرکز ایمال لا درمان می شوند.

امید پزشکان طب سنتی این است که با درمان فیزیکی و ماساژ در استخر این مرکز بار دیگر توان حرکت را به ماهیچه های این کودکان بازگردانند.

XS
SM
MD
LG