لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۹

گزارش هنری: درگذشت اودتا، خواننده موسیقی سیاهپوستان و فعال حقوق بشر


مایک او سالیوان، خبرنگار صدای آمریکا

اودتا خواننده ترانه های قدرتمندی که تبدیل به سرود ملی سیاهپوستان در دوران مبارزات نژادی و دستیابی به حقوق برابر شده بود در سن ۷۷ سالگی درگذشت.

مدیر برنامه های اودتا، داگلاس ییگر، گفت که اودتا به علت ابتلا به بیماری قلبی در بیمارستانی در شهر نیویورک درگذشت.

بنا برگفته ییگر، اودتا امید داشت که بتواند در مراسم سوگند ریاست جمهوری باراک اوباما در روز ۲۰ ژانویه آواز بخواند. روزی که برای نخستین بار یک آمریکایی آفریقایی تبار به مسند ریاست جمهوری آمریکا تکیه می زند.

اودتا، در سال ۱۹۶۳ در تظاهرات و راهپیمایی عظیمی که در واشنگتن برای مبارزه با تبعیضات نژادی علیه سیاهپوستان ترتیب داده شده بود آواز خواند. تظاهراتی که توسط رهبر جنبش آزادیخواهی سیاهان آمریکا، دکتر مارتین لوترکینگ ترتیب داده شده بود. در آن روز اودتا، ترانه ای را برای جمعیت چند صد هزار نفری حاضر خواند که از دوران برده داری در آمریکا انتخاب شده بود؛ ترانه ای به نام ای آزادی.

اودتا یک خواننده موسیقی کلاسیک بود که از صدای نیرومند و برانگیزنده احساسات برخوردار بود. صدایی که از فراز و نشیب هایی که لازمه خواندن ترانه های تاثیر گذار فولکلور و آوازهای حماسه ای است بهره مند بود.

در سال ۲۰۰۷ در یک گفتگو با روزنامه نیویورک تایمز، اودتا گفته بود که او ترانه های « آزادی بخش و آزاد کننده» می خواند. او به خبرنگار این روزنامه گفته بود که « در یک جامعه ستم پیشه و خرد کننده یک فرد یا می تواند بخوابد و بمیرد و یا اینکه می تواند برای زنده ماندن پافشاری کند.»

اودتا به عنوان نیروی برانگیزنده در نوع موسیقی بسیاری از خوانندگان آمریکایی از جمله باب دیلن، جون بائز و جنیس جاپلین تاثیر گذار بوده است.

آثار اودتا از جمله آلبومی که در سال ۱۹۵۶ بیرون داد، به نام اودتا آواز می خواند، شامل آواز بلوز و ترانه های حماسی سیاهان و آلبوم دیگری به نام « در دروازه بوق» در سال ۱۹۵۷ بوده است که شامل یکی از مهم ترین آثار عرفانی این خواننده به نام « او تمام جهان را در دست خود دارد» می باشد.

XS
SM
MD
LG