لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۲

گزارش هنری: اعلام اسامی نامزدهای دریافت جوایز موسیقی گرامی


در حالی که موزه گرامیز، نمایشگاهی از تاریخچه موسیقی آمریکا تا چند روز دیگر در مرکز شهر لس آنجلس گشوده خواهد شد، چهارشنبه شب در یک برنامه زنده تلویزیونی با شرکت سوپراستارهای موسیقی، اسامی نامزدهای دریافت جوایز گرامی امسال اعلام شد.

برخلاف سال های گذشته که این اسامی در کنفرانس خبری و در ساعات سحرگاهی به وقت لس آنجلس اعلام می شد، امسال دست اندرکاران پنجاه و یکمین سال برگزاری جوایز گرامیز تصمیم گرفتند تا با رقیب سرسختی چون آمریکن آیدول، شوی پرطرفداری که خوانندگان تازه کار را به مردم معرفی می کند مقابله کنند.

امسال، اسامی نامزدهای گرامیز در برنامه زنده ای که در نوکیا سنتر لس آنجلس با شرکت کریستینا آگیلرا، سلین دیون و ماریا کری اجرا می شد در قالب یک برنامه مجزای تلویزیونی اعلام شد.

این برنامه در حالی ارائه می شود که پخش برنامه زنده اهدای جوایز گرامیز در فوریه گذشته برای سومین سال یکی از کم بیننده ترین برنامه های تلویزیونی بود. این برنامه در سال۲۰۰۶ برای نخستین بار رکورد کمبود تماشاگر را شکست که برای دست اندرکاران اعجاب انگیز و حتی غیرقابل باور بود.

نیل پورتنو، رییس آکادمی موسیقی آمریکا، سازمانی که مسئوول برگزاری جوایز گرامی می باشد می گوید: « ما در حال ارزیابی همه چیز هستیم. این کنسرت نامزدی جوایز ثابت کننده همین موضوع است. ما می خواهیم به مراحل تازه ای برسیم که بتوانیم یک بار دیگر تماشاگران خود را به دست بیاوریم و به همراه آن ها به موسیقی ارج بگذاریم.»

رپ آرتیست، ساکن نیواورلیان، لیل وین، گروه راک بریتانیایی کلد پلی و گروه دونفره رابرت پلنت و آلیسون کراوس جزو نامزدهای برگزیده ای بودند که در این برنامه تلویزیونی شرکت داشتند. اما تهیه کنندگان امیدوارند که برنده واقعی، برنامه اصلی مراسم اهدای جوایز گرامیز باشد که قرار است در روز هشتم فوریه ۲۰۰۹ اجرا و از شبکه های تلویزیونی جهانی پخش شود.

دست اندرکاران معتقدند که جوایز گرامیز نیز دچار همان اشکالاتی است که شرکت های صفحه پرکنی در چند سال اخیر با آن دست در گریبان بوده اند.

فروش آلبوم های موسیقی و دیجیتال دانلود از سال گذشته تا کنون بیش از ۱۴ درصد تقلیل پیدا کرده است. در روز موسوم به جمعه سیاه، روزی که رسما اولین روز خرید فصل تعطیلات و عید کریسمس محسوب می شود یک بار دیگر معلوم شد که این فروش باز هم به مقداری بیش از ۱۳ درصد تقلیل یافته است.

این روند از سال ۲۰۰۴ ادامه داشته است و امسال یکی از بدترین سال های فروش صفحه برای صنعت موسیقی آمریکا به شمار می رود که در طول آن به جز گروه کلد پلی و لیل وین، که توانسته اند به دابل پلاتینوم یا فروش ۲ میلیونی این صفحات دست پیدا کنند فروش قابل توجهی وجود نداشته است.

با این وجود برنامه تلویزیونی اعلام اسامی نامزدهای گرامیز، با ترانه به خانه برگرد ماریا کری آغاز شد و سلین دیان در حالی که لباس سیاهی به تن داشت ترانه «هفده سالگی» جنیس ایان را خواند.

تمام ترانه هایی که در این برنامه یک ساعته خوانده شد از آهنگ های برگزیده تاریخ گرامیز بودند و ترانه های منتخب پیش از۱۹۷۶ بودند. این مسئله باعث شد که منتقدین برنامه تازه گرامیز را دوری گزینی بیشتر از نسل جوان و موسیقی آن ها بخوانند. اما تهیه کنندگان در نظر داشتند تا برنامه ای را ارائه کنند که با گشایش عمومی موزه گرامیز همخوانی داشته باشد.

آکادمی موسیقی آمریکا برای اهدای جوایز گرامیز بیش از ۱۷ هزار رای دهنده دارد که تصمیم خواهند گرفت آیا امسال جایزه بهترین آلبوم سال باید به «شن های برافراشته» پلنت و کراوس داده شود یا به « رنگین کمان» رادیو هدز. نامزدهای دیگر دریافت این جایزه، آلبوم «زنده باد زندگی و مرگ بر مرگ و همه اطرافیانش» اثر گروه راک بریتانیایی «کلد پلی» و «کارتر سوم» ساخته لیل وین و «سال جنتلمن ها» ساخته نی یو هستند.

نامزدهای رده بندی بهترین هنرمندان تازه نفس جازمین سولیوان، خواننده اهل ولز، دافی، گروه موسیقی کانتری، لیدی انتلبلوم و برادران جوناس بودند.

سال گذشته ، گرامیز توجه خود را از بیش از۱۷ میلیون طرفداربرادران جوناس که منتظر برنده شدن این گروه بودند به موسیقیدان قدیمی هربی هنکاک معطوف کرد که خود باعث شد بسیاری از تماشاگران جوان تر از این برنامه رویگردان شوند.

XS
SM
MD
LG