لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۶

اسرائيل در تدارک گزينه های حمله بدون هماهنگی با آمريکا به تاسيسات اتمی ايران


* برنامه تحول اقتصادی احمدی نژاد با خطرنارضائی يارانه گيران روبروست

واشنگتن پست زيرعنوان"روياروئی ايران با يک تحول اقتصادی" برنامه محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری برای کنترل يارانه ها را خطری در جهت ناراضی کردن گيرندگان دانسته است و می نويسد اين برنامه می تواند ظرف دوماه به متوقف ساختن بسياری از يارانه ها منجر شود.

واشنگتن پست می نويسد بعضی از جنبه های برنامه، از جمله مالياتی بر فروش که موجب بروز ناآرامی شد، احمدی نژاد را به کند کردن مراحل اجرائی واداشته است. رئيس جمهوری گفته بود لايحه يارانه ها را روز چهارشنبه به مجلس می برد اما ارائه آن بدون توضيح به تعويق افتاد.

واشنگتن پست می نويسد دولت برای تشخيص افرادی که در چارچوب برنامه تحول اقتصادی مشمول دريافت های نقدی خواهند شد جامعه را از نظر درآمد به ده طبقه تقسيم کرده است. افرادی که در هفت طبقه زيرين قرار ميگيرند مشمول دريافت های مستقيم، حد اکثرتا معادل هفتاد دلار در ماه ميشوند.

* اسرائيل گزينه های حمله بی نياز از هماهنگی با آمريکا به تاسيسات اتمی ايران را تدارک می بيند

جروسلام پست، روزنامه انگليسی زبان اسرائيلی، زير عنوان"نيروهای اسرائيلی در تدارک گزينه های حمله به ايران" می نويسد اين نيروها برای ضربه زدن به تاسيسات اتمی ايران گزينه هائی را مشخص ميکنند که هماهنگی با آمريکا را در بر نميگيرد.

جروسلام پست به نقل از مقامات دفاعی می نويسد گرچه اسرائيل هماهنگی با آمريکا را ترجيح ميدهد اما در عين حال مجموعه ای از گزينه هائی را نيز تدارک می بيند که مستلزم عملياتی با هماهنگی آمريکا نباشد.

جروسلام پست اظهارات مقامات اسرائيلی را نقل ميکند که گفته اند گرچه انجام حمله ای عليه ايران بدون کمک نيروی هوائی آمريکا دشوار است اما غير ممکن هم نيست.

* حمله اسرائيل به تنهائی ممکن است نتواند تمامی تاسيسات پراکنده اتمی ايران را از بين ببرد

تايمز لندن در بخش اينترنتی خود زير عنوان"آمادگی اسرائيل برای حمله به تاسيسات اتمی ايران" اظهارات مقامات دفاعی را نقل ميکند که گفته اند تمامی تاسيسات اتمی ايران، احتمالا در حمله ای که به تنهائی توسط نيروهای اسرائيلی انجام گيرد از بين نخواهد رفت،بخصوص که اين تاسيسات در چندين جايگاه در سراسر کشورپراکنده اند، و بعضی از آنها زير زمينی هستند.

تايمز لندن می نويسد مقامات اسرائيلی از سه محل به عنوان مراکزی اصلی نام می برند که کارشناسان معتقدند در تاسيسات مستقر در آن مراکز مواد لازم برای ساختن بمب اتمی توليد ميشود. اين سه محل عبارتند از نطنز، که در آنجا هزاران سانتريفيوژ برای غنی سازی اورانيوم به راه افتاده است، اصفهان ، که محل نگهداری دويست و پنجاه تن گاز در تونل هاست، و اراک که محل استقرار يک رآکتور آب سنگين برای توليد پلاتونيوم است.

* مسلمانان خواستار سازمان مللی قوی تر و عاری از نفوذ آمريکا هستند


واشنگتن پست زير عنوان"کشورهای مسلمان خواستارسازمان مللی پوياتر هستند" می نويسد نتيجه يک تحقيق جديد نشان ميدهد اکثريتی از کشورهای مسلمان خواستار سازمان مللی قوی تر، و به تعبيرآنها عاری از نفوذ غالب آمريکا هستند.

واشنگتن پست با اين يادآوری که تحقيق توسط يک شبکه جهانی نظر سنجی موسوم به WorldPublicOpinion.org در مصر، ترکيه، اردن، ايران، اندونزی، قلمرو فسلطينيان، آذربايجان، و نيجريه انجام گرفته است می نويسد اکثريتی از مسلمانان طرفدار آنند که شورای امنيت سازمان ملل متحد نيروی صلحبانی خود را داشته باشد، و بتواند با صدور مجوز توسل به قوای نظامی مانع از حمايت دولت ها از گروههای تروريستی شود و جلوی قتل عام و نسل کشی را بگيرد.

واشنگتن پست می نويسد نتيجه اين تحقيق همچنين نشان ميدهد مسلمانان عموما از اقدامات سازمان ملل متحد برای حل و فصل منازعه اسرائيل و فلسطينيان با ديدی انتقادی ياد ميکنند و پنجاه و سه درصد اين اقدامات را ثمر بخش نميدانند.

* فلسطينی های سکنه غزه بر سرجنگ قدرت از رفتن به زيارت خانه خدا محروم شدند

نيويورک تايمز زير عنوان"تفرقه فلسطينيان مانع ازسفرسکنه عزه به مکه ميشود" می نويسد برای اولين بار پس از جنگ ۱۹۷۳ اعراب و اسرائيل، امسال هيچ فلسطينی ساکن غزه، به سبب جنگ قدرت بر سراينکه کدام دولت فلسطينی قانونی و برحق است نمی تواند به مکه سفر کند.

نيويورک تايمز با اين يادآوری که عربستان سعودی در چارچوب تقويت خودمختاری فلسطينی مستقر در کرانه غربی، که محمود عباس اداره آن را بر عهده دارد، و مورد حمايت غرب و اسرائيل است، ازاين خودمختاری خواستار تهيه فهرستی از چهار هزار سکنه کرانه غربی و دو هزار و دويست نفر از سکنه غزه برای صدور ويزای حج شده بود، پافشاری گروه ستيزه گر حماس حاکم بر غزه برای ارائه فهرستی از افراد مورد تائيد اين گروه را عامل محروميت سکنه غزه از رفتن به زيارت خانه خدا دانسته و می نويسد هنگامی که عربستان سعودی گفت به آنان ويزا نميدهد حماس با ايجاد پست های بازرسی در نوار مرزی مانع از سفر سکنه ای شد که نام شان در فهرست خودمختاری فلسطينی بود.


*عربستان نيروئی صد هزار نفرای را مامور حراست از زائران خانه خدا کرده است

عرب نيوز روزنامه انگليسی زبان عربستان سعودی زير عنوان" ما آماده مقابله با هرگونه تهديدی هستيم" اظهارات پرنس نايف وزير کشور عربستان سعودی را نقل ميکند که در آستانه برگزاری مراسم سالانه حج ضمن تاکيد بر آمادگی نيروهای امنيتی آن کشور برای مقابله با هرگونه تهديدی گفته است نيروئی صد هزار نفری مامور حراست از قريب دو ميليون و پانصد هزار زائر امسال خانه خدا شده است.

عرب نيوز می نويسد پرنس نايف گفت ما هيچ اطلاعی راجع به هيچ تهديدی کسب نکرده ايم اما تمامی احتياط های لازم را برای مقابله با هر تهديدی بعمل آورده ايم.
XS
SM
MD
LG